Tomoe Gozen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tomoe Gozen në serinë Mirror of Beauties Past and Present

Tomoe Gozen(巴 御前; rreth vitit 1157 – 1247)[1] ishte luftëtare samurai (onna-bugeisha), e njohur për guximin e saj.[2] Ajo u martua me Minamoto no Yoshinaka dhe i shërbeu atij në luftën Genpei[3] dhe ishte pjesë e konfliktit që çoi në shogunatin e parë japonez.[4]

Në vitin 1182 ajo komandoi 300 samurai në një luftë kundër 2,000 luftëtarëve të klanit rival Taira. Pasi mposhti Taira dhe i futi në krahinat perëndimore, Yoshinaka mori Kyoto dhe dëshiroi të ishte udhëheqësja e klanit Minamoto. Kushëriri i tij Yoritomo u nxit për të shtypur Yoshinaka, dhe dërgoi vëllezërit e tij Yoshitsune dhe Noriyori për ta vrarë atë. Yoshinaka luftoi forcat e Yoritomos në betejën e Awazu-së më 21 shkurt 1184, ku Tomoe Gozen me dashje mori të paktën një kokë të armikut. Megjithëse trupat e Yoshinaka luftuan me guxim, ata ishin më të shumtë dhe të tejkaluar. Kur Yoshinaka u mund atje, me vetëm disa ushtarë të tij ishin ende duke qëndruar, ai i tha Tomoe Gozen të ikte sepse donte të vdiste me vëllain e tij kujdestar Imai no Shiro Kanehira dhe ai tha që do të vinte turp nëse ai vdes me një grua.[5]

Ka tregime të larmishme për ato që pasuan. Në betejën e Awazu në 1184,[6] ajo njihet për heqjen e kokës së Honda no Morishige të Musashi.[7] Ajo është e njohur gjithashtu për vrasjen e Uchida Ieyoshi dhe për arratisjen e kapjes nga Hatakeyama Shigetada.[8] Pasi Tomoe Gozen preu kokën drejtuesin e klanit Musashi dhe ia paraqiti kokën zotërisë së saj Yoshinaka, reputacioni i Tomoe ishte aq e lartë sa që ajo konsiderohej gjenerale e parë e Japonisë.[9]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tomoe Gozen është baza e Persona e Chie Satonaka në video lojën e vitit 2008 Persona 4.

Tomoe Gozen është një komandante në Rise of Kingdoms, me një hark dhe specializim mbështetës.

Tomoe Gozen paraqitet si personazh në manga dhe anime Nurarihyon no Mago.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Note: Gozen nuk është një emër, por titull që zakonisht përkthehet Zonjë, edhe pse ky titull rrallë i'u është dhënë burrave.
  2. ^ Nussbaum, Louis Frédéric et al. (2005). "Tomoe Gozen" in Japan Encyclopedia, p. 984., f. 984, në Google Books
  3. ^ Turnbull, Stephen (1987). Battles of the Samurai. Arms and Armour Press. fq. 14. ISBN 978-0853688266. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Pennington, Reina (2003). Amazons to Fighter Pilots - A Biographical Dictionary of Military Woman (Volume Two). Westport, Connecticut: Greenwood Press. fq. 437–438. ISBN 978-0-313-32708-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ The Tales of the Heike. Përkthyer nga Burton Watson. Columbia University Press. 2006. fq. 86. ISBN 9780231138031. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Turnbull, Stephen (1998). The Samurai Sourcebook. Cassell & Co. fq. 204. ISBN 978-1854095237. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Faure, Bernard. (2003). The Power of Denial: Buddhism, Purity, and Gender, p. 211, f. 211, në Google Books; Kitagawa, p. 521.
  8. ^ Joly, Henri L. (1967). Legend in Japanese Art, p. 540.
  9. ^ Salmonson, Jessica Amanda (2015-04-07). Thousand Shrine Warrior (në anglisht). Open Road Media. ISBN 9781453293836.