Tonalizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tonalizmi

Tonalizmi ishte një stil artistik që u shfaq në vitet 1880 kur artistët amerikanë filluan të pikturojnë format e peizazhit me një ton të përgjithshëm të atmosferës me ngjyra ose mjegull. Midis 1880 dhe 1915, nuancat e errëta, neutrale si gri, kafe ose blu, shpesh dominonin kompozime nga artistë të lidhur me stilin. [1] Gjatë fundit të viteve 1890, kritikët amerikanë të artit filluan të përdorin termin "tonal" për të përshkruar këto vepra, si dhe sinonimet më pak të njohura Qetësi dhe Intimizëm. [2] [3] Dy nga piktorët kryesorë të lidhur ishin George Inness dhe James McNeill Whistler . [4]

Tonalizmi ndonjëherë përdoret për të përshkruar peizazhet amerikane që rrjedhin nga stili francez Barbizon, [5] i cili theksoi gjendjen shpirtërore dhe hijen. [6] Tonalizmi përfundimisht u eklipsua nga impresionizmi dhe modernizmi evropian.

Tonalizmi Australian u shfaq si një lëvizje arti në Melburn gjatë viteve 1910.

Artistë të asociuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tonalizmi i Kalifornisë
  • Tonalizmi Australian

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Tonalism? Tonalism Palette, Tonalism Definition". Tonalism (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-11-28.
  2. ^ Raynor, Vivien (1982-06-27). "ART; MOODY SCENES FROM TONALISTS". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-11-28.
  3. ^ "The Sublime Landscape". tfaoi.org. Marrë më 2021-11-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The 4 Most Important Names of Tonalism". Widewalls (në anglisht). Marrë më 2021-11-28.
  5. ^ Avery, Kevin J. & Fischer, Diane P. "American Tonalism: Selections from the Metropolitan Museum of Art and the Montclair Art Museum ". Burlington Magazine, Vol. 142, No. 1168, July, 2000. p. 453.
  6. ^ "American Tonalism". Artsy. Marrë më 2021-12-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Western art movements