Tony Gatlif

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tony Gatlif
Tony Gatlif në vitin 2016
U lind në
Michel Dahmani

(1948-09-10) 10 shtator 1948 (75 vjeç)
ProfesioniRegjisor filmi, producent filmi, skenarist dhe aktor

Tony Gatlif (i lindur si Michel Dahmani më 10 shtator 1948 në Algjer) është një regjisor filmi francez i etnisë rome, i cili gjithashtu punon si skenarist, kompozitor, aktor dhe producent.

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gatlif ka lindur në Algjeri me prejardhje nga Pied noir.[1] Pas fëmijërisë së tij atje, Gatlif mbërriti në Francë në vitin 1960 pas Luftës Algjeriane për Pavarësi.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gatlif luftoi për vite të tëra për të depërtuar në industrinë e filmit, duke luajtur në disa produksione teatrale derisa drejtoi filmin e tij të parë, La Tête en ruine, në 1975. Ai e ndoqi atë me La Terre au ventre të vitit 1979, një histori e Luftës Algjeriane për Pavarësi.

Që nga filmi i vitit 1981 Corre, gitano, puna e Gatlifit është fokusuar te populli rom i Evropës, nga të cilët ai pjesërisht e ka origjinën e tij.

Pasi bëri Gaspard et Robinson në vitin 1990, Gatlif kaloi 1992 dhe 1993 duke xhiruar Latcho Drom, i cili u nderua me çmime të shumta. Ky film muzikor me metrazh të gjatë, shpesh i emërtuar gabimisht si dokumentar, trajton kulturën e ciganëve në të gjithë botën rreth temës së muzikës dhe kërcimit të tyre. Për Vincent Ostria, atëherë gazetar në Cahiers du Cinéma, ishte "filmi më i vërtetë i vitit (shënimi i redaktorit të 1993). Një vit më vonë, Gatlif solli në ekran botën e autorit JMG Le ClézioMondo (1994).

Filmi i tij Exils i vitit 2004, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë 2004.[2] Filmi i tij Transilvania u shfaq gjithashtu premierë në Kanë në maj 2006.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La Rage au poing (1975)

Regjisor dhe skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La Tête en ruine (1975)
 • La Terre au ventre (1978)
 • Corre gitano (1981)
 • Canta gitano (1981)
 • Les Princes (1982)
 • Rue du départ (1985)
 • Pleure pas my love (1989)
 • Gaspard et Robinson (1990)
 • Latcho Drom (1993)
 • Mondo (1995)
 • Gadjo dilo (1997)
 • Je suis né d'une cigogne (1998)
 • Vengo (2000)
 • Swing (2001)
 • Exils (2004)
 • Transylvania (2006)
 • Korkoro (2009)
 • Indignados (2012)
 • Geronimo (2014)
 • Djam (2017)
 • Tom Medina (2021)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tony Gatlif en terre d'asile". RFI Musique (në frëngjisht). 2004-09-02. Marrë më 2018-02-08.
 2. ^ "Festival de Cannes: Exils". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 2009-11-30.
 3. ^ "Festival de Cannes: Transylvania". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 2009-12-18.
 • Ky artikull bazohet në një përkthim të artikullit përkatës nga Wikipedia franceze, marrë më 17 korrik 2005.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]