Toplica (Vrapçisht)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toplica (Vrapçisht)
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2,887

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toplica është ne veriperëndim te Maqedonisë ne fushën e Pollogut është një fshat i bukur. Shtrihet në rrëzë të Malit Sharr.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit te vitit 2016 fsh.Toplica ka rreth 3020 banorë.

Shqiptar (100 %).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është shumë e fort me ekonomi dhe është e pasur me : fabrike, bujqësi, artizanat etj.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për nga kultura Toplica njihet edhe si fshat qe njerëzit e admirojnë vallen tradicionale.