Tortë ushqimore engjëlli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tortë ushqimore engjëlli me çokollatë

Tortë ushqimore engjëlli ose tortë engjëlli është një lloj torte me pandispanjë të bërë me të bardhat e vezëve, miellin dhe sheqerin. Zakonisht shtohet një agjent fshikëzues, siç është kremi i tartarit. Ai ndryshon nga ëmbëlsira të tjera sepse nuk përdor gjalpë. Cilësia e saj e gazuar vjen nga bardhja e vezëve. Torta ushqimore e engjëllit filloi në Shtetet e Bashkuara dhe së pari u bë e njohur në fund të shekullit të 19-të.[1] Ajo fitoi reputacionin e saj unik së bashku me emrin e saj për shkak të strukturës së saj të lehtë dhe me gëzof.

Torta shpesh shërbehet me manaferra dhe hahet për ëmbëlsirë, dhe meze e lehtë e pasdites në zyrë. Tortë ushqimore e djallit konsiderohet si homologu i tortës ushqimore engjëlli. Sidoqoftë, ndryshe nga torta ushqimore engjëlli, torta ushqimore e djallit është një lloj torte me gjalpë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fertig, Judith (25 tetor 2003). All-American Desserts (në anglisht). ISBN 1-55832-191-8.