Toshiko Fujita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Toshiko Fujita (Japonisht: 藤田 淑子 Fujita Toshiko; 5 prill 1950 – 28 dhjetor 2018)[1] ishte një aktore, dubluese, këngëtare dhe treguese japoneze.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga mosha e hershme, Fujita punoi në radio dhe televizione si aktore, këngëtare dhe komediane Përveç kësaj, ajo poashtu këndoi këngë për anime si Dororo (1986).

Ajo dubloi shumë filma angleze në japonisht, disa prej tyre janë: Ikkyū-san, Kiteretsu Daihyakka, Digimon Adventure (Tai Kamiya), Fist of the North Star dhe Cat's Eye.

Në vitin 1984, ajo morri çmimin "Dubluese më e Mirë" në Nihon Anime Taishou e parë.

Në vitet e fundit, puna e saj ishte e kufizuar për shkak gjendjes së saj të dobët fizike. Ajo vdiq më 28 dhjetor 2018 nga kanceri i gjirit në moshën 68 vjeçare.[2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data të panjohura

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Digimon Adventure Voice Actress Toshiko Fujita Passes Away
  2. ^ Hodgkins, Crystalyn (28 dhjetor 2018). "Digimon Adventure Voice Actress Toshiko Fujita Passes Away". Anime News Network. Marrë më 28 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)