Tour Montparnasse

Coordinates: 48°50′32″N 2°19′19″E / 48.84210968017578°N 2.321988344192505°E / 48.84210968017578; 2.321988344192505
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

48°50′32″N 2°19′19″E / 48.84210968017578°N 2.321988344192505°E / 48.84210968017578; 2.321988344192505


Tour Montparnasse është rrokaqiejt më i gjatë në Parisi intramurale, që ndodhet në rrethin Necker (arrondissement 15) të Parisit. Lartësia e saj prej 209 m (ose 210 m sipas burimeve) e bëri atë për gati dyzet vjet ndërtesën më të lartë në Francë, deri në përfundimin, në Courbevoie - La Défense në 2011, të kullës së Parë.

Inaguruar në 1973, ajo u hartua nga arkitektët Jean Saubot, Eugène Beaudouin, Urbain Cazan dhe Louis de Hoÿm de Marien.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]