Tours

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tur
Tours
Prefekturë dhe Komunë
Këshilli bashkiak dhe Place Jean Jaurès
Këshilli bashkiak dhe Place Jean Jaurès
Flamuri i Tur
Stema Tur
VendiFranca
RajoniCentre-Val de Loire
DepartamentiIndre-et-Loire
QarkuTours
KantoniTours-1
Tours-2
Tours-3
Tours-4
NdërkomunalitetTours Métropole Val de Loire
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Emmanuel Denis[1] (Të Gjelbërit)
Sipërfaqja
1
34.700 km2 (13.398 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
 (2018)
684.900 km2 (264.441 sq mi)
 • Metro
 (2018)
3.631.600 km2 (1,402169 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
137.850
 • Vendi26 në Francë
 • Dendësia40/km2 (10/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
 (2018)
359.992
 • Dendësia urbane530/km2 (1,400/sq mi)
 • Metro
 (2018)
516.973
 • Dendësia metro140/km2 (370/sq mi)
Emri i banorëveTourangeau (masculine)
Tourangelle (feminine)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
37261 /37000, 37100, 37200
Lartësia44–119 m (144–390 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Turne ( Frëngjisht: [tuʁ]  ( dëgjoni); Shqip: Turi) është një nga qytetet më të mëdha në rajonin e Centre-Val de Loire, Francë. Është prefektura e departamentitEndër-dhe-Luarë . Komuna Tur kishte 136,463 banorë në vitin 2018, ndërsa popullsia e gjithë zonës metropolitane ishte 516,973. [2]

Turi qendron në kufirin e poshtëm të Luarës, midis Orléanit dhe bregut të Atlantikut . I quajtur më parë Caesarodunum nga themeluesi i tij, Perandori Romak Augustus, ai posedon një nga amfiteatrot më të mëdhenj të Perandorisë Romake, Amfiteatrin Tours . I njohur për Betejën e Tours në 732 pas Krishtit, është një shenjtërore kombëtare me lidhje me merovingët dhe karolingët, me kapetët që e quajtën monedhën e mbretërisë Livre tournois . Saint Martin dhe Gregory of Tours ishin nga Turi. Turi dikur ishte pjesë e Touraine, një ish provincë e Francës. Turi ishte qyteti i parë i industrisë së mëndafshit. Kërkohej nga Louis XI, kryeqyteti mbretëror i mbretërve Valois me kështjellat e tij në Luarë dhe qyteti i artit me Shkollën e Turit. Prefektura u shkatërrua pjesërisht gjatë Luftërave Franceze të Fesë në fund të shekullit të 16-të dhe përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore në qershor 1940.

Qyteti Bardhë dhe Blu mban një qendër historike të regjistruar në UNESCO dhe është shtëpia e Vieux-Tours, një vend i trashëgimisë kulturore. Qyteti-kopsht ka një trashëgimi të gjelbër dhe një peizazh urban të ndikuar fuqishëm nga hapësira e tij natyrore. Qyteti historik që është mbiquajtur " Le Petit Paris " dhe rajoni i tij nga historia dhe kultura e tij ka qenë gjithmonë një vend i lindjes ose mikpritës i shumë personaliteteve, ngjarjeve sportive ndërkombëtare dhe është një qytet universitar që numëron me më shumë se 30,000 studentë në vitin 2019. Turi është një qytet i njohur i kulinarisë me specialitete të tilla si: rillettes, rillons, vreshtat Touraine, djathrat AOC Sainte-Maure-de-Touraine dhe nugatët . Qyteti është gjithashtu pika përfundimtare e garës vjetore të ciklit Paris-Tours .

Katedralja e Turit : Fronti perëndimor gotik flambojant i shekullit të 15-të me majat e Rilindjes, i përfunduar në 1547.
Hôtel de Ville, Vendi Jean Jaurès
Katedralja Shën Gatien, nga Rue Lavoisier, në veri të kryqëzimit të Rue Colbert.
Ura Wilson

Gjuhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para Revolucionit Francez, banorët e Turit ( Les Tourangeaux shqiptimi: Turanzho[të]) ishin të njohur për të folurën "më të pastër" të frëngjishtes në të gjithë vendin. [3] Shqiptimi i Touraine u konsiderua tradicionalisht si shqiptimi më standard i gjuhës frënge, deri në shekullin e 19-të kur shqiptimi standard i frëngjisht u zhvendos në atë të borgjezisë pariziane. [4] Kjo shpjegohet me faktin se gjykata e Francës jetonte në Touraine midis viteve 1430 dhe 1530. Frëngjishtja, gjuha e oborrit, ishte bërë gjuha zyrtare e të gjithë mbretërisë.

Një Këshill i Turit në 813 vendosi që priftërinjtë duhet të predikonin predikimet në gjuhë të ndryshme sepse njerëzit e thjeshtë nuk mund të kuptonin më latinishten klasike . Kjo ishte njohja e parë zyrtare e një gjuhe të hershme franceze të dallueshme nga latinishtja dhe mund të konsiderohet si lindja e frëngjishtes.

Gregori i Turit shkroi në shekullin e 6-të se disa njerëz në këtë zonë mund të flisnin ende galisht .

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ "Comparateur de territoire". INSEE. Marrë më 16 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tours, France". Meet Minneapolis. 2012. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2012. Marrë më 3 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ de Montvalon, Jean-Baptiste. "Philippe Boula de Mareüil : « Les accents participent à la richesse de notre langue". Le Monde (në frëngjisht). Paris. Marrë më 19 korrik 2015.