Tower Bridge

Coordinates: 51°30′20″N 0°04′32″W / 51.505556°N 0.075556°W / 51.505556; -0.075556
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

51°30′20″N 0°04′32″W / 51.505556°N 0.075556°W / 51.505556; -0.075556

Tower Bridge

Tower Bridge është urë lëvizëse mbi lumin Temza, nji ndër atraksionet më të mëdha turistike të Londrës. Është ndërtuar në periudhën 1886-1894., sipas projetit të arkitektit Sir Horacea Jones dhe inxhinierit Sir Johna Wolfea. Urën e ka lëshu në përdorim Princi i atëhershëm i Uellsit , mbreti i ardhshëm Edvard i VII më 30 qershor të vitit 1894.

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tower Bridge,London Getting Opened[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tower Bridge Photo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]