Trajnimi (platforma)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trajnimi
Webfaqjatrajnimi.com
Tipi i faqese-learning
Regjistrime detyruar
Gjuha(t) e gjendshmeShqip
përdoruesit25000+ [1]
PronariIPKO Institute, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Republikës së Kosovës[2]
Krijuar ngaKushtrim Xhakli
Lëshuar mëqershor 2007
Gjendja e tanishmeAktiv (me disa limite)

Trajnimi është një platformë mësimore elektronike falas me themeluar në Kosovë, i cili ofron trajnime për programin e certifikimit të aftësive kompjuterike të European Computer Driving License ose ECDL. Platforma u krijua nga Kushtrim Xhakli në Institutin IPKO dhe u lançua në vitin 2007. [3][4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Platforma përdoret si një mënyrë studimi autodidake dhe si burim mësimor nga edukatorët dhe audienca në përgjithësi pa pagesë. [5] Përmbajtja përdor planprogramin europian të Licencës së Drejtimit të Kompjuterit (ECDL). Trajnimi mori certifikimin zyrtar nga Fondacioni ECDL si platforma e parë arsimore e IT në gjuhën shqipe, në dispozicion për vendet shqipfolëse dhe diasporën.[6] [7]

Para fillimit të platformës Trajnimi nuk kishte material trajnimi dixhital të TIK-ut në gjuhën shqipe dhe trajnimet ballë për ballë publiku i gjerë jo gjithmonë kishte mundësinë t’i përballonte financiarisht. Platforma e mësimit elektronik Trajnimi, filloi të zhvillohej në fund të vitit 2006 dhe u fut në funksion në qershor 2007. Platforma e mësimit online bazohet në Adobe Flash.[8]

Pas lançimit, platforma u konsiderua si një thesar kombëtar nga kryeministri i Kosovës, dhe vitin e ardhshëm, ajo fitoi çmimin e praktikës më të mirë “Best Practice Award” nga Fondacioni ECDL. Fondacioni citoi platformën për miratimin e ECDL "si një mjet për të rritur punësueshmërinë". [9]

Edukimi online kombëtar në Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Instituti IPKO i dhuroi platformën Trajnimi Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës me rreth 20,000 persona të regjistruar në kohën e transferimit të pronësisë.[10] Në të njëjtin vit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës e përfshiu platformën Trajnimi si një aktivitet TIK jashtë programit mësimor në kurrikulat e shkollave publike, ku mësuesit e IT-së do të përdornin platformën për t'u mësuar nxënësve informatikë dhe TIK. [11]

Disa universitete në Kosovë e kanë përdorur platformën Trajnimi si pjesë të planprogramit të tyre kurrikular duke përfshirë:

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008 platforma mori çmimin "Çmimi i Praktikës më të Mirë" nga Fondacioni ECDL, gjatë takimit të saj vjetor në Vjenë, Austri për përpjekjet për promovimin e mësimit dixhital dhe rritjen e punësimit në Kosovë. [18][19][20]

Ndërprerja e Adobe Flash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas 14 viteve ne operim, me datën 31 Dhjetor 2020 çasja në platformën Trajnimi u bë e limituar. Adobe Flash vendos përfundimisht të ndërpres funksionalitetin në browserët modern të uebit.[21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Global Information Society Watch: Kosovo. "GISWatch" 2016.
 2. ^ Resurset arsimore online Arkivuar 5 tetor 2021 tek Wayback Machine. "Ministria e Arsimit dhe Shkencës" June 10, 2015.
 3. ^ "IPKO Institute launched digital education portal Trajnimi.com". ipkoinstitute.org (në anglisht). 2007-06-07. Arkivuar nga origjinali më 2008-01-10. Marrë më 2020-12-28.
 4. ^ "Ky projekt u ofrohet qytetarëve të Kosovës për përdorim falas". BBCAlbanian.com. 2007-08-07. Marrë më 2020-12-28.
 5. ^ Thomas, Michael, red. (2009). Handbook of Research on Web 2.0 and Second Language Learning (në anglisht). IGI Global. fq. 507. ISBN 978-1-60566-190-2.
 6. ^ Tatnall, Arthur (2010). Web technologies : concepts, methodologies, tools and applications (në anglisht). Hershey, PA: Information Science Reference. fq. 775. ISBN 1-60566-982-2. OCLC 550481796.
 7. ^ Miller, David; Glover, Derek. "Interactive Whiteboards in the Web 2.0 Classroom". Web Technologies (në anglisht). IGI Global. fq. 774–793. ISBN 978-1-60566-982-3.
 8. ^ "Digjitalizimi i edukimit". Gazeta Express, 2007, no:937, p.15. 2007-10-03.
 9. ^ The Online Portal, Trajnimi.com, Boosting Computer Literacy. "IPKO Foundation" June 13, 2012.
 10. ^ "Global Information Society Watch" (PDF) (në anglisht). APC and IDRC. 2016. fq. 146. ISBN 978-92-95102-70-5.
 11. ^ "Këmbëngulja është çelësi i suksesit". PCWorld Albanian. 2011-03-23. Marrë më 2020-12-28.
 12. ^ Formular për SYLLABUS të Lëndës Arkivuar 3 dhjetor 2017 tek Wayback Machine. "Fakulteti Ekonomik" October 13, 2013.
 13. ^ Formular për SYLLABUS të Lëndës. "University of Applied Sciences in Ferizaj" October 6, 2016.
 14. ^ Informatika në Emergjenca. "Kolegji Biznesi" 2015-2016.
 15. ^ Hyrje në Informatikë Arkivuar 5 tetor 2021 tek Wayback Machine. "Kolegji AAB" 2015.
 16. ^ IT për Biznes[lidhje e vdekur]. "Kolegji Riinvest" 2018.
 17. ^ Study Program Custom and Freight Forwarding. "Kolegji Pjetër Budi" 2016.
 18. ^ Rodriguez, Sandra (8 janar 2009). "ECDL Forum in Wien für Arbeit und Wachstum Die OCG erhielt zwei Auszeichnungen" (PDF). Österreichische Computer Gesellschaft Journal (në gjermanisht). 5, 2008 (5): 4. ISSN 1728-743X. Marrë më 2020-12-28.[lidhje e vdekur]
 19. ^ Victor, LigaWEB / Afteni. "Forumul International al Fundatiei ECDL sustine Strategia pentru Dezvoltare si Angajare i2010 • ECDL". Romania (në rumanisht). Marrë më 2020-12-28.
 20. ^ "ECDL Foundation forum supports i2010 strategy". Times of Malta (në anglisht). 2008-11-20. Marrë më 2020-12-28.
 21. ^ "Adobe Flash Player End of Life". Adobe (në anglisht). 2020-12-21. Marrë më 2020-12-28.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]