Tramvajet në Stetini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tramvajet në Stetini
Pesa Swing on tram line 2 in Szczecin, 2017.jpg
Tramvaj Pesa 120NaS2 në Stetini
Funksionim
Vendi Polonia
QytetiStetini
Data e fillimit23 gusht 1879
Numri i linjave12
OperatoriTramwaje Szczecińskie
Infrastruktura
Matës i gjurmës1435 mm
Elektrifikimi600 V DC
Numri i depove2
Numri i tramvajeve201
Statistikat
Gjatësia e pistave65,5 km
Gjatësia e linjave118 km
Numri i ndalesave101
Skema
Map of tram system in Szczecin.svg
Uebfaqets.szczecin.pl

Tramvajet në Stetini është sistemi i transportittramvajit që vepron në Stetini. Përbëhet nga 12 linja ditore dhe një linjë turistike sezonale 0.[1] Gjatësia totale e linjës është 118 km dhe matësi i pistës është 1435 mm.[2] Linjat e rregullta ditore (linjat e natës u mbyllën në vitin 1996[3]) operohen nga kompania Tramwaje Szczecińskie, porositur nga Autoriteti i Rrugëve dhe Transportit Publik,[4] dhe linja turistike STMKM me iniciativë të saj.[5]

Linjat e tramvajit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjë Rruga
Szczecin Tram 1.svg Głębokie ↔ Potulicka
Szczecin Tram 2.svg Dworzec Niebuszewo ↔ Turkusowa
Szczecin Tram 3.svg (Zajezdnia Pogodno) – Las Arkoński – Pomorzany
Szczecin Tram 4.svg Krzekowo ↔ Pomorzany
Szczecin Tram 5.svg Krzekowo ↔ Stocznia Szczecińska
Szczecin Tram 6.svg Gocław ↔ Pomorzany
Szczecin Tram 7.svg Krzekowo ↔ Basen Górniczy
Szczecin Tram 8.svg Gumieńce ↔ Turkusowa
Szczecin Tram 9.svg Głębokie ↔ Potulicka
Szczecin Tram 10.svg Las Arkoński ↔ Gumieńce
Szczecin Tram 11.svg Ludowa ↔ Pomorzany
Szczecin Tram 12.svg Dworzec Niebuszewo ↔ Pomorzany

Flota e tramvajit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrim Tramvaj Fillimi i operimit Numri[6]
Konstal 105Ng2015 535 in Szczecin, 2018.jpg Konstal 105Ng/2015 2015 122
Konstal 105N2kS2000 784, tram line 12 in Szczecin, 2018.jpg Konstal 105N2k/S/2000 2001 142
Protram 105N2kD2000 793 in Szczecin, 2018.jpg Protram 105N2k/D/2000 2007 62
Tatra KT4DtM 101, tram line 12, Szczecin, 2017.jpg Tatra KT4DtM 2006 731
Tatra T6A2D 243, tram line 5 in Szczecin, 2018.png Tatra T6A2D 2008 141+ 342
Moderus Alfa HF 09 501+502, tram line 12, Szczecin, 2020.jpg Moderus Alfa HF 09 2008 22
Moderus Alfa HF 10 AC in Szczecin, 2017.jpg Moderus Alfa HF 10 AC 2011 122
Pesa 120NaS Swing in Szczecin, 2015.jpg Pesa Swing 120NaS 2011 61
Pesa 120NaS2 819, Krzywoustego Street in Szczecin, 2018.jpg Pesa Swing 120NaS2 2013 221
Moderus Beta MF 15 AC 602, tram line 9, Szczecin, 2016.jpg Moderus Beta MF 15 AC 2014 21
Moderus Beta MF 25 AC 603, tram line 12, Szczecin, 2019.jpg Moderus Beta MF 25 AC 2018 21
Moderus Beta MF29AC BD, Wojska Polskiego Avenue, Szczecin, May 2021.jpg Moderus Beta MF 29 AC BD 2021 21
Shuma e tramvajeve 201
Tramvajet në dysheme të ulëta 16,9%
  • 1 – depo Pogodno, 2 – depo Golęcin

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusnota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Światowy, Janusz. "www.swiatowy.org – Historia komunikacji miejskiej w Szczecinie". swiatowy.org (në polonisht). Marrë më 2021-06-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Rocznik Statystyczny Szczecina 2020". szczecin.stat.gov.pl (në polonisht). Marrë më 2021-06-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Po szynach przez historię: Tramwaje nocne w Szczecinie". Szczecin Nasze Miasto (në polonisht). 2012-08-01. Marrë më 2021-06-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "O Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego". ZDiTM Szczecin (në polonisht). Marrë më 2021-06-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "Kim jesteśmy". Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej (në polonisht). Marrë më 2021-06-23.
  6. ^ "Księga taborowa". Serwis KOMIS (në polonisht). Marrë më 2021-06-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]