Transparency International

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Transparency International
TI logo.png
Logo së bashku me moton
AbbreviationTI
Formation1993 (1993)
TypeINGO
PurposeKundër-Korrupcionit
HeadquartersBerlin, Gjermani
Location
  • Alt-Moabit 96
    10559 Berlin, Gjermani
Coordinates52°31′26″N 13°20′42″E / 52.5238°N 13.3450°E / 52.5238; 13.3450Coordinates: 52°31′26″N 13°20′42″E / 52.5238°N 13.3450°E / 52.5238; 13.3450
Region served
Globale
Udhëheqës
Huguette Labelle
Drejtori i Menaxhimit
Cobus de Swardt
Key people
Peter Eigen
Websitewww.transparency.org
Transparency International Berlin.jpg

Transparency International shkurt TI (shqip: Transparenca Ndërkombëtare) është një organizat joqeveritare që monitoron dhe publikon korrupsionin e korporatave dhe politikës në zhvillimin ndërkombëtar. Fillimisht u themelua në Gjermani në maj 1993 si një organizatë jo-fitim-prurëse, Transparency International tani është një organizatë joqeveritare ndërkombëtare. Ajo publikon çdo vit Barometrin Global të Korrupsionit dhe Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, një listë krahasuese e korrupsionit në mbarë botën.Zyrat qendrore janë të vendosura në Berlin, Gjermani.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transparency International e.V. "Our Organisation – overview". transparency.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]