Jump to content

Transparency International

Coordinates: 52°31′26″N 13°20′42″E / 52.5238°N 13.3450°E / 52.5238; 13.3450
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Transparency International
Logo së bashku me moton
ShkurtesaTI
Formuar më1993 (1993)
LlojiINGO
QëllimiKundër-Korrupcionit
SeliaBerlin, Gjermani
Koordinatat52°31′26″N 13°20′42″E / 52.5238°N 13.3450°E / 52.5238; 13.3450
Rajoni i shërbimit
Globale
Udhëheqës
Huguette Labelle
Drejtori i Menaxhimit
Cobus de Swardt
Njerëzit kyç
Peter Eigen
Faqja në internetwww.transparency.org

Transparency International shkurt TI (shqip: Transparenca Ndërkombëtare) është një organizat joqeveritare që monitoron dhe publikon korrupsionin e korporatave dhe politikës në zhvillimin ndërkombëtar. Fillimisht u themelua në Gjermani në maj 1993 si një organizatë jo-fitim-prurëse, Transparency International tani është një organizatë joqeveritare ndërkombëtare. Ajo publikon çdo vit Barometrin Global të Korrupsionit dhe Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, një listë krahasuese e korrupsionit në mbarë botën.Zyrat qendrore janë të vendosura në Berlin, Gjermani.[1]

  1. ^ Transparency International e.V. "Our Organisation – overview". transparency.org. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2012. Marrë më 11 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]