Trikekët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Trikekët" përcjellohet këtu. Për përdorime të tjera, shiko Trikekët (kthjellim)

Odobenidae
Vargu kohor: Mioceni i mesëm - tani
Noaa-walrus22.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Familja:
Odobenidae

Allen, 1880
Gjinitë

Odobenus (trikeku)

Odobenidae (lopët e detit) është një familje e këmbëlopatatëve (Pinnipedia). E vetmja specie e gjallë e kësaj familje është trikeku.[1]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë gjinitë janë të zhdukura, përveç gjinisë Odobenus.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Encyclopedia of Marine Mammals, ed. William F. Perrin, Bernd Würsig, J.G.M. Thewissen
  2. ^ Marine Mammals, Evolutionary Biology, 2nd ed.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jay. S Rosenblatt. Advances in the Study of Behavior. 11. Academy Press. f. 122. ISBN 0-12-004511-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)