Jump to content

Triteuta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Triteuta (Greqisht: Τριτεύτα; fl. 230-219 BC) ishte gruaja e parë e Mbretit Agron, (r. 250-231 para erës së re ), me të cilin ajo kishte një djalë të quajtur Pinej. Disa kohë para vdekjes së tij (231/230 BC), Agroni u divorcua nga Triteuta dhe u martua me Teutën. Kështu që kurora mbretërore e trashëguar nga djali i Mbretit Agron, Pinej, ishte vendosur nën kujdestarin e njerkës së tij Teuta (Mbretëresha regjente). Sipas Dio, Dhimiter Fari u martua me Triteutën dhe u bë regjent i Pinejit, duke u bërë kështu sundimtari më i fuqishëm Ilir nëvitin 220 p.e.s.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • A. E. Astin (7 dhjetor 1989). The Cambridge Ancient History. Cambridge University Press. fq. 91–. ISBN 978-0-521-23448-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Danijel Dzino (21 janar 2010). Illyricum in Roman Politics, 229 BC–AD 68. Cambridge University Press. fq. 51–. ISBN 978-1-139-48423-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Marjeta Šašel Kos (2005). Appian and Illyricum. Narodni Muzej Slovenije. ISBN 978-961-6169-36-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)