Jump to content

Tropical house

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tropical house është një nën-lloj i deep house dhe i house, i popullarizuar ne fillim nga DJ dhe prodhuesi filipinez, Manila Killa. Artistët që punojnë në këtë zhanër janë shpesh të pranishëm në festivale të ndryshme, si Bakermat me skenën Bakermat and FriendsTomorrowland në vitin 2014.[1] Mes artistëve të zhanrit tropical house, mund të cekim Kygo, Klangkarussell, Klingande, Lost Frequencies, Matoma, Robin Schulz[2] dhe Felix Jaehn, por mund të cekim akoma artistë të rinjë si Direcy, CHASM apo akoma disa artistë të NCS. Tobu inspirohet nga tinguj tropikal. Edhe pse mund të gjejmë gjurmët e zhanrit tropicale house tek muzika Sunchyme nga Dario G, e lansuar në vitin 1997 dhe e përdorur shum herë në vazhdim, është vetëm ne fillim të viteve 2010 që zhanri është definuar realisht.

Emri tropical house ishte në fillim si një lloj shakaje e Thomas Jack, por nga ajo kohë është popullarizuar dhe njihet totalisht.[3] Termi « trouse » nuk duhet të ngatërrohet me Trop House. Në fakt, zhanri trouse është një përzierje trance dhe house progressive, dhe përdoren sintisajzerë.[4]

Ishte në vitin 2015 ku tropical house shpoi realish me suksesin e këngës Firestone nga Kygo, Try Me nga Jason Derulo, remiksi i Felix Jaehn' i Cheerleader.

Artistë dhe DJ-ë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mund të cekim :

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Benrubi William (3 shtator 2014). "Interview: Melodic House DJ/Producer Bakermat Talks Jazz, Soul, & What He's Got Planned on the Horizon". Casulin (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2016. Marrë më 2 janar 2015.
  2. ^ "Like it or Not, Kygo's Tropical House is the Sound of the Summer" (në anglisht).
  3. ^ Guarino (19 maj 2014). "World Premiere: Thomas Jack Presents Tropical House Vol. 3 Bakermat Guest Mix + Exclusive Interview". Thissongissick (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2014. Marrë më 2 janar 2015.
  4. ^ "The Future Is Trouse". Miami Music Week (në anglisht). 27 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2015. Marrë më 2 janar 2015.