Tsunade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tsunade (綱手) është personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto. Ajo është me prejardhje nga klani Senju dhe klani Uzumaki, dhe është një nga Saninët e Konohagakure. Ajo është e njohur si kunoichi më e fuqishme dhe e mjekësisë në botë. Humbja e përsëritur e të dashurve të saj bëri që Tsunade të braktiste më vonë jetën e një shinobi për shumë vite. Ajo përfundimisht bindet të kthehet në Konoha dhe të marrë titullin e Hokages së Pestë (五代目火影, Godaime Hokage).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tsunade është mbesa e Hashirama Senju dhe Mito Uzumaki. Hashirama vuri re Tsunade kur ajo ishte shumë e re sepse ajo ishte mbesa e tij e parë dhe e pa devijimin e saj dhe adoptimin e saj të zakoneve të tij të lojërave të fatit shumë zbavitës. Tsunade trashëgoi gjerdanin e tij kur vdiq. Pasi ajo u diplomua nga akademia e Konoha-s, Tsunade u bashkua me Orochimaru dhe Jiraiya nën udhëheqjen e Hiruzen Sarutobi.

Vëllai i vogël i Tsunade, Nawaki ëndërronte që një ditë të bëhej Hokage në mënyrë që ai të mbronte Konoha, trashëgiminë e gjyshit të tyre. Në ditëlindjen e dymbëdhjetë të Nawaki, Tsunade puthi ballin dhe i dha gjerdanin e Hashirama me shpresën se do ta ndihmonte të arrijë ëndrrën e tij. Ai vdiq të nesërmen, një viktimë e Luftës së Dytë Botërore Shinobi, duke i kthyer kështu gjerdanin asaj. Tsunade filloi të mbrojë për përfshirjen e ninjave mjekësorë në të gjitha skuadrat me katër burra për të shmangur vdekjet në të ardhmen si ato të Nawaki. Hiruzeni, Hokage e Tretë, u pajtua me argumentet e saj, por nuk mund t'i kushtonte burime zbatimit të nevojshëm për shkak të luftës në vazhdim. Nga ana tjetër, Dan Katō ndau pikëpamjet e saj dhe ndërsa marrëdhënia e tyre u zhvillua, ai i besoi asaj ëndrrat e tij për t'u bërë Hokage në mënyrë që ai të mund të sillte ndryshime në Konoha dhe të mbronte të dashurin e tij nga vdekja. Tsunade puthi ballin dhe i dha gjerdanin e Hashirama me shpresën se do ta ndihmonte të arrinte ëndrrën e tij.

Menjëherë pas kësaj, Dan u plagos për vdekje gjatë një beteje në Luftën e Dytë Botërore Shinobi dhe ndërsa Tsunade ishte në gjendje të ndalonte gjakderdhjen, kjo ishte një shkak i humbur pasi humbja e gjakut ishte shumë e rëndë dhe Dan u nënshtrua plagëve të tij. Dështimi i saj për të ndaluar humbjen e tij të rëndë të gjakut bëri që ajo të zhvillonte hemofobi. Tsunade më vonë do të merrte mbesën e Danit, Shizune, si një nxënëse dhe do të largohej nga fshati disa kohë pas kësaj, duke u tërhequr nga jeta si një shinobi. Për shkak të hemofobisë së saj, Tsunade u tërhoq nga çdo përfshirje e drejtpërdrejtë në mjekësi ose luftime, përkundrazi duke u mbështetur te Shizune sa herë që dilte një nevojë për njërën ose tjetrën.