Tupolev Tu-160

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tupolev Tu-160 Aleksandr Novikov në fluturim mbi Rusi, maj 2014.

Tupolev Tu-160 (rusisht: Belyj Lebeď, lit. 'Mjellma e bardhë'; emri raportues i NATO-s: Blackjack) është një bombardues i rëndë strategjik supersonik, me krahë të ndryshueshëm, i projektuar nga Byroja e Dizajnit Tupolev. në Bashkimin Sovjetik në vitet 1970. Është avioni ushtarak supersonik më i madh dhe më i rëndë Mach 2+ i ndërtuar ndonjëherë dhe i dyti pas XB-70 Valkyrie eksperimentale në gjatësinë e përgjithshme dhe shpejtësinë maksimale. Që nga viti 2022, ai është avioni luftarak më i madh dhe më i rëndë, bombarduesi më i shpejtë në përdorim dhe avioni më i madh dhe më i rëndë me krahë të ndryshueshëm të fluturuar ndonjëherë.

Duke hyrë në shërbim në 1987, Tu-160 ishte bombarduesi i fundit strategjik i projektuar për Bashkimin Sovjetik. Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Ukraina e sapo pavarur trashëgoi një flotë prej 19 Tu-160, mbi gjysmën e të gjithë avionëve që ekzistonin në atë kohë. Pas negociatave të stërzgjatura, 11 Tu-160 ukrainas u blenë nga Federata Ruse, ndërsa pjesa e mbetur u hoq në fund të viteve 1990 sipas marrëveshjes Nunn-Lugar për Reduktimin e Kërcënimeve të Bashkëpunimit. Pas këtyre veprimeve, operatori i vetëm i tipit është dega e Aviacionit me rreze të gjatë të Forcave Ajrore Ruse, e cila kishte 16 Tu-160 në shërbim deri në vitin 2016. Lloji pati debutimin e tij luftarak në nëntor 2015 gjatë ndërhyrjes ushtarake ruse në Luftën Civile Siriane , duke kryer sulme të shumta ajrore duke përdorur raketa lundrimi të lëshuara nga ajri Kh-101. Janë kryer dislokime të ndryshme jashtë shtetit, duke përfshirë në vende të largëta si Venezuela dhe Afrika e Jugut.

Që nga fillimi i viteve 2000, flota aktive ka qenë subjekt i disa përmirësimeve, duke u fokusuar kryesisht në sisteme të ndryshme elektronike. Programi i modernizimit Tu-160M të modeleve ekzistuese filloi me avionin e parë të përditësuar të dorëzuar në dhjetor 2014. Planet e shpallura në 2015 kërkonin dorëzimin e 50 Tu-160M të ndërtuara të reja si dhe përmirësimin e 16 avionëve ekzistues. [Nevojitet citimi i plotë] Në janar 2022, TU-160M i parë i ndërtuar në seri bëri një fluturim provë, me dy të planifikuar për dorëzim në 2022 nga 10 sipas porosisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]