Tusha vetullverdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Turdus merula)
Shko te: navigacion, kërko
Turdus merula
Turdus merula -garden wall-8.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Passeriformes
Familja: Turdidae
Gjinia: Turdus
Speciet: T. merula
Emri binominal
Turdus merula
Linnaeus, 1758
BlackBirdDistrib.svg

Turdus merula nga lat. ne shqip cërre apo cërrja , është zogë këndues që jetonë në evropë e azi, i zi me çep të verdhë. femëra dhe rë rinjët kanë në qafë të zezë në të kaftë me vija të qelta. Udhqehen me skraja dhe dredhëza dhe nga vezët. Mëllenjë përbashkëta, merula Turdus, është një specie e mëllenjë e vërtetë. Ajo është quajtur gjithashtu Euroazisë Mëllenjë (sidomos në Amerikën e Veriut, për të dalluar atë nga sorrat palidhur New World), [2] ose thjesht Mëllenjë (në zonat ku është e vetmja specie mëllenjë-like). Ajo ushqen në Evropë, Azi dhe Afrikën e Veriut, dhe është futur në Australi dhe Zelandën e Re. Ajo ka një numër të specia të gjithë gamën e madhe, disa nga specia aziatike janë konsideruar ndonjëherë të jenë të llojeve të plotë. Në varësi të Gjerësi, Mëllenjë Përbashkët mund të jetë banor, pjesërisht ose plotësisht migratore migratore. [3]

Mashkull i propozojnë specia, e cila është gjetur në të gjithë më të madhe të Evropës, është e gjitha e zezë me përjashtim të një unazë të verdhë-sy dhe të projekt-ligjit dhe ka pasur një këngë melodioze, femra të rritur dhe të mitur kanë pendë kryesisht ngjyrë kafe të errët. Kjo ushqen llojeve në pyje dhe kopshtet, ndërtimin e një zoti, baltë-rreshtuan fole, filxhan formë. Ai është që ha gjithçka, të hahet një gamë të gjerë të insekteve, toke, manaferrat, dhe fruta.

Të dy gjinitë janë të territoriale mbi baza edukate, me tregon kërcënim të veçantë, por janë më të shoqërueshëm gjatë migrimit dhe në dimërimin fusha. Palë do të qëndrojë në territorin e tyre gjatë gjithë vitit ku klima është mjaft i butë. Kjo specie e zakonshme dhe të spikatur i ka dhënë të rritet në një numër të referencave letrare dhe kulturore, të lidhura shpesh me këngën e saj.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]


Stampa:Link FA