Turizmi në Moldavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bulevardi Ștefan cel Mare nga Kishnau
Vula e Moldavisë që përkujton Ditën Kombëtare të Verës

Turizmi në Republikën e Moldavisë përqendrohet në peizazhet natyrore të vendit dhe historinë e tij. Ture vere u ofrohen turistëve në të gjithë vendin. Vreshtat / bodrumet përfshijnë Cricova, Purcari, Ciumai, Romanești, Cojușna, Mileștii Mici . Në vitin 2015, Moldavia kishte 2.85 milion vizitorë. [1]

Rregulloret e udhëtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Janari 2007, Moldavia vendosi një regjim pa viza për Shtetet e Bashkuara, Kanadan, Japonin dhe Zvicrën për të lehtësuar më shumë udhëtimet e turistëve të huaj.

Nga 2012 Moldavia lejoi qytetarët Turq të vizitojnë vendin pa pasur nevojë të marrin vizë. [2]

Argetime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e logos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 Prill 2006, Moldavia prezantoi një logo të re të turizmit dhe së bashku me sloganin e ri "Na zbuloni ". Logoja e re përbëhej nga një diamant i verdhë në të cilin shikon një imazh të një dielli të verdhë, një gjethe jeshile, një gur portokalli dhe një lule të kuqe.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sosirile vizitatorilor străini în Republica Moldova şi plecările vizitatorilor moldoveni în străinătate, înregistrate la punctele de trecere ale frontierei de stat în anul 2015" [Arrivals of foreign visitors to the Republic of Moldova and the departures of Moldovan visitors abroad, registered at state border crossing points in 2015] (në rumanisht). Chișinău: Biroul Naţional de Statistică. 12 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-11-15.
  2. ^ "Turkey, Moldova sign deal for visa-free regime". TodaysZaman. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-02-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]