Turizmi në Turqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamukkale në Turqi është një sit i trashëgimisë botërore . Turqia ka 622 parqe kombëtare

Turizmi në Turqi përqendrohet kryesisht në një sërë vendesh historike dhe në vendpushimet bregdetare përgjatë brigjeve të saj të Detit Egje dhe Mesdheut. Turqia është bërë gjithashtu një destinacion popullor për kulturën, qendra estetike dhe kujdesin shëndetësor.

Numri i ardhjeve të turistëve ndërkombëtarë

Në kulmin e saj në 2019, Turqia tërhoqi rreth 51 milionë turistë të huaj,[1] duke u renditur si destinacioni i gjashtë turistik më i popullarizuar në botë.[2] Numri i përgjithshëm u luhat midis rreth 41 milionë në 2015 dhe rreth 30 milionë në 2016. [3] [4] Megjithatë, rimëkëmbja filloi në vitin 2017, me numrin e vizitorëve të huaj që u rrit në 37.9 milionë, dhe në vitin 2018 në 46.1 milionë vizitorë [5] [6] [7]

Destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stamboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stambolli është një nga pikat më të rëndësishme turistike jo vetëm në Turqi, por edhe në botë. Në qytet ka mijëra hotele dhe industri të tjera të orientuara drejt turizmit. Qyteti më i madh i Turqisë, Stambolli ka një numër tërheqjesh turistike kryesore që rrjedhin nga statusi i tij historik si kryeqyteti i Perandorive Bizantine dhe Osmane. Këto përfshijnë Xhaminë e Sulltan Ahmedit ("Xhamia Blu"), Pallati Topkapı, Cisterna e Bazilikës, Pallati Dolmabahçe, Kulla Galata, Pazari i Madh, Pazari i Erëzave dhe Hoteli Pera Palace. Stambolli është bërë gjithashtu kohët e fundit një nga qendrat më të mëdha tregtare të rajonit evropian duke pritur qendra tregtare si Metrocity, Akmerkez dhe Cevahir Mall, që është qendra tregtare më e madhe në Evropë dhe qendra e shtatë më e madhe tregtare në botë. Tërheqjet e tjera përfshijnë ngjarjet sportive, muzetë dhe ngjarjet kulturore.

Në janar 2013, qeveria turke njoftoi se do të ndërtonte aeroportin më të madh në botë në Stamboll. Operacioni ka një investim prej 7 miliardë eurosh dhe ishte planifikuar të përfundonte pjesën e parë të një plani katërpjesësh deri në vitin 2017. [8]

Si pasojë e rënies së vazhdueshme të turizmit në Turqi në vitet e fundit, që nga tetori 2016 në pazarin e famshëm të Stambollit, rrugët tregtare dikur të mbushura me njerëz nuk janë aq të mbushura me njerëz si më parë, "rrjedhët e turistëve që vizitonin tregun çdo ditë kanë rrjedhur në një ndalesë." [3] Numri i turistëve të huaj që vizituan Stambollin ra në 9.2 milionë në vitin 2016, një rënie prej 26 për qind krahasuar me vitin 2015. [9]

Plazhi Ölüdeniz
Lugina e fluturave, Fethiye
Kapadokia is a region created by the erosion of soft volcanic stone by the wind and rain for centuries.[10] The area is a popular tourist destination, having many sites with unique geological, historic, and cultural features.

Zhvillimi i turizmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika e vizave e Turqisë
  Turkey
  1. ^ "Rekord: 51,9 Millionen Urlauber besuchten die Türkei 2019 - Hürriyet.de - Wirtschaft". www.hurriyet.de. Arkivuar nga origjinali më 2020-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sabah "42 million tourists visit Turkey in 2014". Marrë më 6 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Turkey's tourism industry reels from a year to forget". The Guardian. 5 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Turkish–German ties at historic low, says scholar Faruk Şen". Hürriyet Daily News. 21 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "32.4 mln foreigners visit Turkey in 2017: Tourism Ministry". Hürriyet Daily News. Marrë më 12 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Tourism in Turkey starts recovery". ITIJ. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 12 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "DISTRIBUTION OF ARRIVING FOREIGN VISITORS - TOP 5 COUNTRIES (2016-2018) JANUARY-DECEMBER". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Maierbrugger, Arno (25 janar 2013). "Turkey plans world's biggest airport". Inside Investor. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2022. Marrë më 17 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Number of foreign tourists visiting Istanbul plunges for first time in 16 years". Hürriyet Daily News. 6 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Capadocia" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)