Turtullesha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Turtle Dove
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
S. turtur
Emri binomial
Streptopelia turtur
(Linnaeus, 1758)

Turtullesha (Streptopelia turtur), e njohur si European Turtle Dove, është një anëtar zog i familjes Columbidae, e cila përfshin të turtulleshave dhe pëllumbave.

Është një zogmigrator specie me një shtrirje ne Palearctic jugor, përfshi Turqia dhe veriu i Afrika, gjithashtu haset rralle ne veri te Skandinavia dhe Rusia. I kalon dimrat ne jug te Afrikës.

Ne baze te raporteve te shteteve te Evropës Common Birds 2007, popullsia e turtulleshave ne Evrope ka rene me 62 % kohet e fundit.[1] Kjo është pjesërisht ndryshuar sepse praktikat bujqësore do të thotë se fara farë e keqe dhe fidaneve në të cilën ai ushqen, veçanërisht Fumitory, janë më të pakta, dhe pjesërisht për shkak të shtënat e zogjve në vendet e Mesdheut gjate kohës se emigrimit te tyre.

Të vogla dhe më e vogël në ndërtimin se pëllumba të tjera, turtullesha mund të njihet nga ngjyra e saj browner, dhe patch zi-e-bardha-shirita në anën e qafën e saj. Bishti është i dukshëm si zog fluturon nga vëzhguesit, por është pykë formë, me një qendër të errët dhe të kufijve të bardhë dhe këshilla. Kur shihet nga poshtë, ky model, për shkak të coverts bardhë nën-bisht errësimit të bazave të errët, është një shirit grade blackish në një terren të bardhë. Kjo mund të shihet kur të shpendëve Stoops për të pirë dhe ngre bishtin e përhapur.


Juvenile photographed in Nynäshamn, Sweden
Streptopelia turtur turtur

Zog pjekur ka të kokës, qafës, flanks, dhe gri pjesë e pasme blu, dhe kanellë krahë, lara-lara me zi. gjirit është vinaceous, në bark dhe nën coverts bisht janë të bardhë. Projekt-ligji është e zezë, të këmbëve dhe rims sy janë të kuqe. Patch zezë dhe e bardhë në anën e qafës është i pranishëm në të shpendëve browner dhe duller të mitur, e cila gjithashtu ka këmbët ngjyrë kafe.

Turtullesha, një nga emigrantët më të fundit, rrallë shfaqet në pjesën veriore të Evropës përpara fundit të prill, duke u kthyer përsëri në shtator në jug.

Kjo është një zog i pyjet e hapur në vend se të dendura, dhe shpesh ushqen në tokë. Ajo do të herë pas here fole në kopshte të mëdha, por është zakonisht shumë i turpshëm, ndoshta për shkak të presionit të rënda të gjuetisë me të cilat përballet gjatë migrimit. fluturimit është përshkruar shpesh si në formë shigjete, por nuk është shumë i shpejtë.

Ne fluturimin martesor, të lartë dhe të sillen, është si ajo e Përbashkët Wood Pigeon, por janë më pak të vendosur undulations, ajo është shoqëruar me-plas Kryetari i grupit parlamentar të krahëve në rënie flicked. Ardhjen në pranverë është lajmëruar nga [kerrmëz []] e tij ing këngë, një vend të thellë, vibruese "turrr, turrr", nga e cila emrin e shpendëve është nxjerrë. Pavarësisht nga spelling identike, "breshkave" të emrit, që rrjedhin nga latinishtja turtur, nuk ka asnjë lidhje me zvarranikësh, "breshkave" në këtë rast erdhi fillimisht nga Late Latin tortuca.

Gjatësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26-28 cm, krahët e hapur : 47-53 cm.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditët e ngrohta me diell në verë dhe degët në lulëzim janë vendi më i mirë për të dëgjuar këngët gërhitëse të turtullit. Turtulli është një vizitor i verës dhe më i vogli i llojit të pëllumbave, si dhe më delikati dhe më tërheqësi njëkohësisht. Pjesa qendrore e pendëve të krahëve është me ngjyrë të zezë, në dallim nga ngjyra kafe që mbizotëron. Koka dhe qafa janë gri, kraharori ngjyrë rozë e çelët dhe pjesa fundore e krahëve ngjyrë e errët. Bishti është shumë më i dukshëm në fluturim për shkak të kontrastit bardh e zi. Fluturimin e ka të shpejtë.

Përhapja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeton në parqe, pyje të hapur, me shkurreta, grupe pemësh, gardhe, etj. Shpesh jeton në shtylla telefoni apo elektriku përgjatë rrugës dhe pranë fushave me drithë.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foletë i vendos në shkurre të gjata ose në gardhe të dendur. Lëshon dy vezë në muajin maj, ose më pas, por edhe disa të tjera gjatë një periudhe të dytë inkubacioni. Ngrohja e vezëve zgjat 13-14 ditë. Të vegjlit arrijnë të fluturojnë brenda tre javëve.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushqehet me fara dhe gjethe të të gjitha llojeve.

Zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tingull grykor ”rruuurrrr”.

A few other doves in the same genus are also called turtle doves:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Benjamin, Alison (21 dhjetor 2007). "Study reveals severe decline of Europe's common birds". Guardian.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]