Tyrnävä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tyrnävä
Tyrnävän kunta
Komunë
noform
Rruga Meijeritie në fshatin Tyrnävä
Stema_figura
Vendndodhja
Tyrnävä is located in Finlanda
Tyrnävä
Tyrnävä
Vendndodhja e Tyrnävä në Finlandë

Koordinatat: 64°45′V 25°39′L / 64.750°V 25.650°L / 64.750; 25.650

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Marjukka Manninen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 494.89 [1] km2
Popullsia 6,773 [2] banorë
Dendësia 13.77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.tyrnava.fi

Tyrnävä (finlandisht: Tyrnävän kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 6,773 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 494.89 kilometra katror (191.08 sq mi) prej të cilave 3.07 km2 (1.19 sq mi) janë uji[1]. Dendësia e popullsisë është 13.77 banor për kilometër katror (35.7/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tyrnävä – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale