U.S. Lecce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lecce
Emri i plotë Unione Sportiva Lecce S.p.A.
Pseudonimi I Giallorossi
I Salentini
I Lupi
Themelimi 17 Mars 1908
Stadiumi Stadio Via del Mare,
Lecce, Pulia, Itali
(Kapaciteti: 40,670)
President Flag of Italy.svg Saverio Sticchi Damiani
Trajner kryesorë Flag of Italy.svg Fabio Liverani
Liga Serie A
2018-19 Serie B, Vendi 2
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë
Sezoni aktual

Unione Sportiva Lecce ose thjesht US Lecce është një klub futbollistik me seli në Leçe. Momentalisht klubi luan në Serie A.

Pas rrëzimit nga Serie A në sezonin 2011–12 për në Serie B dhe pas fjalimit të Gjykatës Federale të Drejtësisë që e largoi klubin nga Serie B dhe e zbriti në nivelet më të ulëta, për shkak të përfshirjes së klubit në skandalin e Scommessopolit.

Klubi u themelua në vitin 1908 dhe ka shpenzuar një pjesë të madhe të historisë së tyre duke kaluar nga Serie A e duke shkuar në Serie B. Klubi u promovua për herë të parë në Serie A në vitin 1985.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]