U.S. Route 66

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Map of US 66.svg
US 66.svg

U.S. Route 66 (E njohur edhe si Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (Rruga Kryesore e Amerikës), The Mother Road (Rruga nënë) dhe si Will Rogers Highway. Rruga 66 u promovua më 11 nëntor 1926, dhe po atë vit pasuan dhe shenjat e trafikut . U bë e njohur në kulturën POP nga hiti [1](Get your kicks on)Route 66 dhe shfaqjes televizive Route 66 në vitet e 60-ta.

Rruga fillon nga Chicago, Illinois, vazhdon në Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona dhe Kaliforni, dhe përfundon në Los Angeles Rruga është e gjatë 2.448 milje apo 3.940 km.

Rruga 66 shërbeu si rrugë kryesore për ata që migruan për në perëndim, veçanarisht gjatë Dust Bowl më 1930.

Lidhje të jashtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Route_66_(song)