UEFA Liga e Kombeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UEFA Liga e Kombeve
Themeluar 2018
Rajoni Europë (UEFA)
Numri i skuadrave 55
Uebfaqja Official website

UEFA Liga e Kombeve është një kompedicion i futbollit midis kombëtareve europiane i organizuar nga UEFA. Kompedicioni i parë u organizua në shtator të 2018, pas përfundimit të 2018 FIFA Kupa e Botës. Finalja e parë do të mbahet në qershor të 2019 në Portugali.

Formati[redakto | përpunoni burim]

55 kombëtaret europiane janë të ndara në 4 kategori (liga). Liga A dhe B me 12 skuadra, Liga C me 15 skuadra dhe Liga D me 16 skuadra. Secila ligë ka 4 grupe me nga 3 ose 4 skuadra. 4 kryesuesit e grupeve të Ligës A marrin pjesë në finalet e UEFA Ligës së Kombeve, me 2 gjysmë-finalet, ndeshja e vendit të tretë dhe finalja. Fituesi i finales shpallet kampioni i UEFA Ligës së Kombeve. Skuadrat gjithashtu ngjiten ose bien nga kategoritë në bazë të rezultateve.