UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga A

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2020–21 UEFA Liga e Kombeve
Detajet
Datat Faza e Ligës:
3 shtator – 18 nëntor 2020
Finalet e Ligës së Kombeve:
6-10 tetor 2021
Skuadrat 16
Statistikat
Ndeshje të luajtura 32
Gola të shënuar 76 (2.38 për ndeshje)
Pjesëmarrja 41.948 (1.311 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirë Belgjika Romelu Lukaku
Portugalia Diogo Jota (3 gola secili)
2022–23

Të dhënat janë përditësuar më14 tetor 2020.

UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga A është ndarja kryesore e edicionit 2020–21UEFA Ligës së Kombeve, sezoni i dytë i garës ndërkombëtare të futbollit që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1] Liga A do të kulmojë me Finalet e Ligës së Kombeve në një dritare ndërkombëtare që do të konfirmohet për të përcaktuar kampionët e garës.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një ndryshimi të formatit nga sezoni i parë, Liga A u zgjerua nga 12 në 16 skuadra.[2] Liga përbëhet nga anëtarët më të renditur të UEFA-s nga 1–16 në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve UEFA 2018–19, të ndarë në katër grupe me nga katër ekipe. Secila skuadër do të luajë gjashtë ndeshje brenda grupit të tyre, duke përdorur formatin vajtje-ardhje brenda dhe jashtë shtëpisë në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2020.[3] Fituesit e secilit grup do të kalojnë në Finalet e UEFA Ligës së Kombeve 2021 dhe ekipi i vendosur numër katër i secilit grup do të zbresë në Ligën B të Kombeve UEFA 2022–23.[4]

Finalet e Ligës së Kombeve do të luhen në një format nokaut, i përbërë nga gjysmëfinale, play-off i vendit të tretë dhe finale. Çiftet gjysmëfinale do të përcaktohen me anë të një barazimi të hapur. Vendi pritës do të zgjidhet midis katër skuadrave të kualifikuara nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, me fituesit e finales të kurorëzuar si kampionë të Ligës së Kombeve të UEFA-s. Megjithëse ishte planifikuar fillimisht për 2-6 qershor 2021, Finalet e Ligës së Kombeve do të zhvendosen në shtator ose tetor 2021 pas rivendosjes së UEFA Euro 2020 në qershor dhe korrik 2021 për shkak të pandemisë së COVID-19.[5][6]

Të katër fituesit e grupeve do të tërhiqen në grupe me pesë ekipe për kualifikimin e Kupës Botërore FIFA 2022 (në mënyrë që të akomodohen në finalet e Ligës së Kombeve).

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimet e ekipeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë ndryshimet e ekipit të Ligës A nga sezoni 2018–19:

Në ardhje
Ngritur nga

Liga B e Kombeve

Ndryshimet e mëposhtme të ekipit fillimisht ishin vendosur të ndodhnin në Ligën A, por nuk u bënë pasi asnjë skuadër nuk u tërhoq për shkak të ndryshimit të formatit nga UEFA:

Në dalje
Fillimisht rënë në

Ligën B të Kombeve

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në listën e hyrjes 2020–21, UEFA renditi skuadrat bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve 2018–19, me një modifikim të vogël: ekipet që fillimisht ranë në sezonin e kaluar u renditën menjëherë nën ekipet e ngritura para ndryshimit të formatit.[7][8] Shorti për fazën e ligës u konfirmua më 4 dhjetor 2019[9] dhe bazoheshin në renditjen e listës së hyrjes.[10]

Pot 1
Ekipi Rank
Flag of Portugalia Portugalia (title holders) 1
Flag of the Netherlands Holanda 2
Flag of Anglia Anglia 3
Flag of Zvicra Zvicra 4
Pot 2
Ekipi Rank
Flag of Belgjika Belgjika 5
Flag of Franca Franca 6
Flag of Spanja Spanja 7
Flag of Italia Italia 8
Pot 3
Ekipi Rank
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 9
Flag of Ukraina Ukraina 10
Flag of Danimarka Danimarka 11
Flag of Suedia Suedia 12
Pot 4
Ekipi Rank
Flag of Kroacia Kroacia 13
Flag of Polonia Polonia 14
Flag of Gjermania Gjermania 15
Flag of Islanda Islanda 16

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në Qendrën e Konferencave Beurs van Berlage në Amsterdam, Holandë më 3 mars 2020, ora 18:00 CET.[11][12] Secili grup përmban një ekip nga secili rend.

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista origjinale e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 3 mars 2020 pas hedhjes së shortit.[13] Më 17 qershor 2020, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s rregulloi orarin e fazës së ligës për tetor dhe nëntor 2020 për të lejuar përfundimin e play-offeve kualifikuese të UEFA Euro 2020.[14][15] Pas ndryshimit, një orar i rishikuar për ndeshjet tetor dhe nëntor 2020 u lëshua nga UEFA më 26 qershor 2020.[16][17]

Kohët janë CET/CEST, siç renditen nga UEFA (kohët lokale, nëse janë të ndryshme, gjenden në kllapa).

Grupi 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Polonia Italia Holanda Bosnja dhe Hercegovina
1 Flag of Polonia Polonia 4 2 1 1 5 2 +3 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 0–0 18 Nov 3–0
2 Flag of Italia Italia 4 1 3 0 3 2 +1 6 15 Nov 1–1 1–1
3 Flag of the Netherlands Holanda 4 1 2 1 2 2 0 5 1–0 0–1 15 Nov
4 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina (Y) 4 0 2 2 2 6 −4 2 Bie në Ligën B 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
(Y) S'mund ta fitojë grupin.

4 Shtator 2020 (2020-09-04)
20:45
Italia  v Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Raporti

4 Shtator 2020 (2020-09-04)
20:45
Holanda  v Flag of Polonia Polonia
Raporti


7 Shtator 2020 (2020-09-07)
20:45
Bosnja dhe Hercegovina  v Flag of Polonia Polonia
Raporti
Bilino Polje, Zenica
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Cüneyt Çakır (Turkey)

7 Shtator 2020 (2020-09-07)
20:45
Holanda  v Flag of Italia Italia
Raporti
Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Felix Brych (Germany)


11 Tetor 2020 (2020-10-11)
18:00
Bosnja dhe Hercegovina  v Flag of the Netherlands Holanda
Raporti

11 Tetor 2020 (2020-10-11)
20:45
Polonia  v Flag of Italia Italia
Raporti


14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45
Italia  v Flag of the Netherlands Holanda
Raporti

14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45
Polonia  v Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Raporti


15 Nëntor 2020 (2020-11-15)
18:00
Holanda  v Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Raporti

15 Nëntor 2020 (2020-11-15)
20:45
Italia  v Flag of Polonia Polonia
Raporti


18 Nëntor 2020 (2020-11-18)
20:45
Bosnja dhe Hercegovina  v Flag of Italia Italia
Raporti

18 Nëntor 2020 (2020-11-18)
20:45
Polonia  v Flag of the Netherlands Holanda
Raporti

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Belgjika Danimarka Anglia Islanda
1 Flag of Belgjika Belgjika (X) 4 3 0 1 10 4 +6 9 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 18 Nov 15 Nov 5–1
2 Flag of Danimarka Danimarka (X) 4 2 1 1 4 2 +2 7 0–2 0–0 15 Nov
3 Flag of Anglia Anglia (X) 4 2 1 1 3 2 +1 7 2–1 0-1 18 Nov
4 Flag of Islanda Islanda (R) 4 0 0 4 2 11 −9 0 Bie në Ligën B 1-2 0–3 0–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
(R) Relegated; (X) S'mund të bjerë.

5 Shtator 2020 (2020-09-05)
18:00 (16:00 UTC±0)
Islanda  v Flag of Anglia Anglia
Raporti

5 Shtator 2020 (2020-09-05)
20:45
Danimarka  v Flag of Belgjika Belgjika
Raporti


8 Shtator 2020 (2020-09-08)
20:45
Belgjika  v Flag of Islanda Islanda
Raporti

8 Shtator 2020 (2020-09-08)
20:45
Danimarka  v Flag of Anglia Anglia
Raporti
Parken Stadium, Copenhagen
Pjesëmarrja: 0


11 Tetor 2020 (2020-10-11)
18:00 (17:00 UTC+1)
Anglia  v Flag of Belgjika Belgjika
Raporti

11 Tetor 2020 (2020-10-11)
20:45 (18:45 UTC±0)
Islanda  v Flag of Danimarka Danimarka
Raporti


14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45 (19:45 UTC+1)
Anglia  v Flag of Danimarka Danimarka
Raporti

14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45 (18:45 UTC±0)
Islanda  v Flag of Belgjika Belgjika
Raporti


15 Nëntor 2020 (2020-11-15)
20:45
Belgjika  v Flag of Anglia Anglia
Raporti

15 Nëntor 2020 (2020-11-15)
20:45
Danimarka  v Flag of Islanda Islanda
Raporti


18 Nëntor 2020 (2020-11-18)
20:45
Belgjika  v Flag of Danimarka Danimarka
Raporti

18 Nëntor 2020 (2020-11-18)
20:45 (19:45 UTC±0)
Anglia  v Flag of Islanda Islanda
Raporti

Grupi 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Portugalia Franca Kroacia Suedia
1 Flag of Portugalia Portugalia (X) 4 3 1 0 9 1 +8 10 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 14 Nov 4–1 3–0
2 Flag of Franca Franca (X) 4 3 1 0 7 3 +4 10 0–0 4–2 17 Nov
3 Flag of Kroacia Kroacia (Y) 4 1 0 3 6 11 −5 3 17 Nov 1–2 2–1
4 Flag of Suedia Suedia (Y) 4 0 0 4 1 8 −7 0 Bie në Ligën B 0–2 0–1 14 Nov
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund ta fitojë grupin.

5 Shtator 2020 (2020-09-05)
20:45 (19:45 UTC+1)
Portugalia  v Flag of Kroacia Kroacia
Raporti
Estádio do Dragão, Porto
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Davide Massa (Italy)

5 Shtator 2020 (2020-09-05)
20:45
Suedia  v Flag of Franca Franca
Raporti
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Szymon Marciniak (Poland)


8 Shtator 2020 (2020-09-08)
20:45
Franca  v Flag of Kroacia Kroacia
Raporti

8 Shtator 2020 (2020-09-08)
20:45
Suedia  v Flag of Portugalia Portugalia
Raporti
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 0


11 Tetor 2020 (2020-10-11)
18:00
Kroacia  v Flag of Suedia Suedia
Raporti

11 Tetor 2020 (2020-10-11)
20:45
Franca  v Flag of Portugalia Portugalia
Raporti


14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45
Kroacia  v Flag of Franca Franca
Raporti

14 Tetor 2020 (2020-10-14)
20:45 (19:45 UTC+1)
Portugalia  v Flag of Suedia Suedia
Raporti


14 Nëntor 2020 (2020-11-14)
20:45 (19:45 UTC±0)
Portugalia  v Flag of Franca Franca
Raporti

14 Nëntor 2020 (2020-11-14)
20:45
Suedia  v Flag of Kroacia Kroacia
Raporti


17 Nëntor 2020 (2020-11-17)
20:45
Kroacia  v Flag of Portugalia Portugalia
Raporti

17 Nëntor 2020 (2020-11-17)
20:45
Franca  v Flag of Suedia Suedia
Raporti

Grupi 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Spanja Gjermania Ukraina Zvicra
1 Flag of Spanja Spanja 4 2 1 1 6 2 +4 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 17 Nov 4–0 1–0
2 Flag of Gjermania Gjermania 4 1 3 0 7 6 +1 6 1–1 14 Nov 3–3
3 Flag of Ukraina Ukraina 4 2 0 2 4 7 −3 6 1–0 1–2 2–1
4 Flag of Zvicra Zvicra 4 0 2 2 5 7 −2 2 Bie në Ligën B 14 Nov 1–1 17 Nov
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers

3 Shtator 2020 (2020-09-03)
20:45
Gjermania  1–1 Flag of Spanja Spanja
Raporti

3 Shtator 2020 (2020-09-03)
20:45 (21:45 UTC+3)
Ukraina  2–1 Flag of Zvicra Zvicra
Raporti
Arena Lviv, Lviv
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Andreas Ekberg (Sweden)


6 Shtator 2020 (2020-09-06)
20:45
Spanja  v Flag of Ukraina Ukraina
Raporti

6 Shtator 2020 (2020-09-06)
20:45
Zvicra  v Flag of Gjermania Gjermania
Raporti
St. Jakob-Park, Basel
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Michael Oliver (England)


10 Tetor 2020 (2020-10-10)
20:45
Spanja  v Flag of Zvicra Zvicra
Raporti

10 Tetor 2020 (2020-10-10)
20:45 (21:45 UTC+3)
Ukraina  v Flag of Gjermania Gjermania
Raporti


13 Tetor 2020 (2020-10-13)
20:45
Gjermania  v Flag of Zvicra Zvicra
Raporti

13 Tetor 2020 (2020-10-13)
20:45 (21:45 UTC+3)
Ukraina  v Flag of Spanja Spanja
Raporti


14 Nëntor 2020 (2020-11-14)
20:45
Gjermania  v Flag of Ukraina Ukraina
Raporti

14 Nëntor 2020 (2020-11-14)
20:45
Zvicra  v Flag of Spanja Spanja
Raporti


17 Nëntor 2020 (2020-11-17)
20:45
Spanja  v Flag of Gjermania Gjermania
Raporti

17 Nëntor 2020 (2020-11-17)
20:45
Zvicra  v Flag of Ukraina Ukraina
Raporti

Golashënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Format change for 2020/21 UEFA Nations League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 3. ^ "UEFA Nations League: all you need to know". UEFA.com (në anglisht). 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 4. ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 5. ^ "Resolution of the European football family on a coordinated response to the impact of the COVID-19 on competitions". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 6. ^ "European Qualifiers: FIFA World Cup – Qualifying draw procedure" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 18 qershor 2020. Marrë më 18 qershor 2020.
 7. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 8. ^ "UEFA Nations League 2021/21 overall ranking" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 9. ^ "UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 10. ^ "2020/21 UEFA Nations League – league phase draw procedure" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 11. ^ "League Phase Draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 27 shkurt 2020.
 12. ^ "Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 13. ^ "2020–21 UEFA Nations League fixture list" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 14. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 15. ^ "UEFA competitions to resume in August". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 16. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 17. ^ "2020/21 Nations League: All the confirmed fixtures". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 18. ^ "UEFA meets general secretaries of member associations". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 19 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.
 19. ^ "UEFA Super Cup to test partial return of spectators". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 25 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Official website