Ubejdullah ibn Zijad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ubejdullah ibn Zijad (Arabisht: عبيد الله بن زياد‎‎) ishte gjeneral dhe guvernator i kalifatit OmajadKufe.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së babait të tij, ai u bë guvernator i Kufes, Basra dhe më vonë në regjionin e Horasanit.

Në vitin 674, ai e kaloi Amu Darya dhe e mposhti ushtrinë e liderit të Buharës, invasioni i parë i njohur i qytetit nga muslimanët arabë.[1]

Në vitin 680, Jasid I e urdhëroi Ubejdullahun për ta mbajtur urdhërat e Kufes si reagim për banorët e Hysenit nipi i Muhammedit. Ubejdullahu e emëroi Amarin si zëvendës dhe marshoi në Kufe. Ai e ekzekutoi kushëririn e Hysenit Muslim ibn Akili dhe më vonë u vra edhe Hyseni në betejën e Qerbelasë.

Kundër familjes së Muhammedit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muslim ibn Akili ishte i pari prej fiseve të Banu Hashimi i cili u vra nga Ubejdullahu me urdhër të Jasid I, edhe pse ai ishte guvernator.

Ubejdullahu ishte një nga liderët e ushtrisë së Jasid I gjatë luftës së Qebrelasë. Në këtë betejë, ushtria e Jasid I me urdhër të Ubejdullahut me 4000 trupa e vranë Hysenin, familjen e tij dhe njerëzit që ishin me të në Qerbela.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Arab Conquests in Central Asia By H. A. R. Gibb Published by READ BOOKS, 2007 ISBN 1-4067-5239-8, ISBN 978-1-4067-5239-7, pp. 17–19
  2. ^ Yasir Qadhi Understanding Islam (2014-09-18), The Massacre of Karbala: A Historical Analysis - Dr. Yasir Qadhi | 10th November 2013, marrë më 2016-05-24 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)