Uddevalla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uddevalla
Qytet
noform
Pamja e një rruge në Uddevalla
Vendndodhja
Uddevalla is located in Suedia
Uddevalla
Uddevalla

Koordinatat: 58°21′V 11°55′L / 58.350°V 11.917°L / 58.350; 11.917

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Bohuslän
Komuna Uddevalla
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.92 km2
Popullsia 31,212 banorë
Dendësia 1,845 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 451 XX
Prefiksi 0522

Uddevalla është qytet në qarkun Västra Götaland, Suedi. Në vitin 2010, qyteti ka pasur 31,212 banorë. Uddevalla është qyteti më i madh në provincën Bohuslän.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të kaluarën, Uddevalla ishte me Norvegjinë dhe emri që e ka qyteti sot e ka prejardhjen prej norvegjishtës Oddevald. Në vitin 1612, qyteti u dogj nga ushtarët suedezë udhëhequr nga Jesper Mattson Krus. Në vitin 1642, qyteti u dogj pësëri, por kësaj rradhe u dogj nga komandanti suedezë Harald Stake. Gjatë kampionatit të futbollit 1958, Uddevalla ishte një nga dymbëdhjetë qytetet suedeze cila ishte mikëpritëse ku luajti në stadiumin Rimnersvallen.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "World Cup 1958 finals". rsssf.com. 2010. Marrë më 7 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "International Exchange". List of Affiliation Partners within Prefectures. Council of Local Authorities for International Relations (CLAIR). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Uddevalla's Twin Cities Outside Nordic Countries" (PDF). Uddevalla kommun. 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 14 korrik 2014. Marrë më 7 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)