Udhëheqës të shteteve në vitin 1942

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1942 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Fixhi -
  • Monark - George VI, Mbreti i Britanisë së Madhe (1936–1952)

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Bashkimi Sovjetik
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Joseph Stalin, Sekretari i Përgjithshëm (1922–1953)
  • Kryetari i Shtetit - Mikhail Kalinin, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetik (1922–1946)
  • Premier - Joseph Stalin, Kryetar i Këshillit të Ministrave (1941–1953)
 • Flag of Independent State of Croatia.svg Kroacia (Shtet kukull i Aksit fashist nuk njihet nga Aleatët)
 • Flamuri Luksemburg(nën pushtimin Gjerman) (qeveri në ekzil) -
  • Monark - Charlotte, Dukesha e Madhe e Luksemburgut (1919–1964)
  • Kryeministër - Pierre Dupong (1937–1953)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]