Udhëtimet e Gulliverit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Udhëtimet e Guliverit
Botimi i parë i Udhëtimet e Guliverit
AutorJonathan Swift
Titulli origjinal'Travels into Several Remote Nations of the World. In Four Parts. By Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of Several Ships'
PërkthyesHalit Selfo
ShtetiAnglia
GjuhaAnglisht
BotoiBenjamin Motte
Lloji i mediasPrint
Faqe306
ISBNISBN 978-9956-717-5-4 Invalid ISBN

Udhëtimet e Guliverit (Anglisht: Gulliver's Travels, titulli origjinal: Travels into Several Remote Nations of the World. In Four Parts. By Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of Several Ships) është një satirë në prozë[1][2] e vitit 1726 nga shkrimtari dhe kleriku irlandez Jonathan Swift, duke satirizuar si natyrën njerëzore ashtu edhe nënndjen e letërsisë "përrallat e udhëtarëve". Është vepra më e njohur e të gjithë Swift, dhe një klasik i letërsisë angleze. Swift pretendoi se ai shkroi Udhëtimet e Gulliverit "për ta shqetësuar botën në vend se ta devijonte atë".

Libri ishte një sukses i menjëhershëm. Dramaturgu anglez John Gay theksoi se "është lexuar botërisht, nga këshilli i kabinetit deri tek çerdhe".[3] Në vitin 2015, Robert McCrum lëshoi listën e tij të përzgjedhjes së 100 romaneve më të mirë të të gjitha kohërave në të cilat Udhëtimet e Guliverit renditen si "një kryevepër satirike".[4]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e parë: Një Udhëtim në Liliput[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhëtimi fillon me një parathënie të shkurtër në të cilën Lemuel Gulliver jep një përshkrim të shkurtër të jetës dhe historisë së tij përpara udhëtimeve të tij.

4 maj 1699 – 13 prill 1702

Gjatë udhëtimit të tij të parë, Gulliver lahet në breg të detit pas një anijeje dhe e gjen veten të burgosur së bashku me një racë njerëzish të vogël, më pak se 6 inç (15 cm) i gjatë, të cilët janë banorë të ishull të Lilliput. Pas sigurimit të sjelljes së tij të mirë, atij i jepet një vendbanim në Lilliput dhe bëhet i preferuari i Oborrit Mbretëror të Lilliput. Ai gjithashtu është dhënë leja nga mbreti i Lilliputit që të shkojë nëpër qytet me kusht që ai të mos dëmtojë subjektet e tyre.

Në fillim, Lilliputianët janë mikpritës ndaj Gulliver, por ata janë gjithashtu të kujdesshëm për kërcënimin që madhësia e tij u paraqet atyre. Lilliputasit zbulojnë se janë një popull që i kushtojnë vëmendje të madhe çështjeve parëndësishme. Për shembull, një person plas fundin e një veze dhe bëhet baza e një përçarje të thellë politike brenda këtij kombi. Ata janë një popull që kënaqen me shfaqje të autoritetit dhe shfaqjeve të pushtetit. Gulliver ndihmon Lilliputianët të nënshtrojnë fqinjët e tyre Blefuskudianët duke vjedhur flotën e tyre. Sidoqoftë, ai refuzon të zvogëlojë vendin ishull të Blefuscu në një provincë të Lilliput, duke mos kënaqur mbretin dhe oborrin mbretëror.

Gulliver akuzohet për tradhëti, ndër të tjera krime, urinim në kryeqytet edhe pse po vinte zjarr. Ai është i dënuar dhe dënohet të verbohet. Me ndihmën e një miku të mirë, "një personi të konsiderueshëm në gjyq", ai arratiset në Blefuscu. Këtu, ai sheh dhe tërheq një anije të braktisur dhe lundron jashtë për t'u shpëtuar nga një anije që kalon, e cila e merr me siguri përsëri në shtëpi.

Pjesa e dytë: Një Udhëtim në Brobdingnag[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

20 qershor 1702 – 3 qershor 1706

Gulliver së shpejti vendos përsëri. Kur anija e lundrimit Adventure është hedhur në erë nga stuhitë dhe detyrohet të lundrojë për tokë në kërkim të ujit të freskët, Gulliver braktiset nga shokët e tij dhe lihet në një gadishull në bregdetin perëndimor të kontinentit të Amerikës së Veriut.

Bari i Brobdingnag është i gjatë si një pemë. Ai është gjetur më pas nga një fermer i cili është rreth 22 metra i gjatë, duke gjykuar nga Gulliver që vlerëson se hapi i këtij njeriu është 9 m. Fermeri gjigant sjell Gulliver në shtëpi, dhe vajza e tij Glumdalclitch kujdeset për Gulliver. Fermeri e trajton atë si një kuriozitet dhe i ekspozon për para. Pas një kohe ekrani i vazhdueshëm e bën Gulliverin të sëmurë, dhe fermeri e shet atë tek mbretëresha. Glumdalclitch (i cili shoqëroi të atin ndërsa ekspozonte Gulliver) është marrë në shërbim të mbretëreshës për t'u kujdesur për një burrë të vogël. Meqenëse Gulliver është shumë i vogël për të përdorur karriget e tyre të mëdha, shtretërit, thikat dhe pirunët, mbretëresha komisionon një shtëpi të vogël që do të ndërtohet për të, në mënyrë që të mund të transportohet brenda tij; kjo përmendet si "kutia e tij e udhëtimit".

Midis aventurave të vogla të tilla si luftimi i grykave gjigande dhe duke u çuar në çati nga një majmun, ai diskuton shtetin e Evropës me mbretin e Brobdingnag. Mbreti nuk është i kënaqur me rrëfimet e Gulliver për Evropën, veçanërisht kur mëson përdorimin e armëve dhe topave. Në një udhëtim në bregdet, kutia e tij e udhëtimit kapet nga një shqiponjë gjigande që hedh Gulliver dhe kutinë e tij në det, ku ai kap nga detarët që e kthejnë atë në Angli.

Pjesa e tretë: Një Udhëtim në Laputa, Balnibarbi, Luggnagg, Glubbdubdrib dhe Japoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gusht 1706 – 16 prill 1710

Duke vendosur përsëri, anija e Gulliver është sulmuar nga piratët dhe ai është i mahnitur afër një ishulli shkëmbor shkretëtirës pranë Indisë. Ai është shpëtuar nga ishulli fluturues i Laputës, një mbretëri kushtuar arteve të muzikës, matematikës dhe astronomisë, por në gjendje t'i përdorë ato për qëllime praktike. Në vend se të përdorin ushtri, Laputa ka një zakon të hedhë gurë në qytetet rebele në tokë.

Gulliver viziton [[Balnibarbi], mbretëria sundoi nga Laputa, si mysafire e një oborri të rangut të ulët dhe sheh rrënimin e sjellë nga ndjekja e verbër e shkencës pa rezultate praktike, në një satirë mbi burokracinë dhe mbi Royal Society dhe eksperimentet e saj. Në Akademinë e Madhe të Lagados në Balnibarbi, burime të mëdha dhe fuqi punëtore janë të punësuar në hulumtimin e skemave absurde siç janë nxjerrja e rrezeve të diellit nga trangujve, zbutja e mermerit për përdorim në jastëk, mësimi se si të përzieni bojën me erë dhe zbuloni komplotet politike duke ekzaminuar jashtëqitjen e persona të dyshimtë. Gulliver më pas është dërguar në Maldonada, porti kryesor i Balnibarbi, për të pritur një tregtar që mund ta marrë me vete në Japoni.

Ndërsa pret një pasazh, Gulliver bën një udhëtim të shkurtër anësor në ishullin Glubbdubdrib i cili është në jugperëndim të Balnibarbi. Në Glubbdubdrib, ai viziton banesën e një magjistari dhe diskuton historinë me fantazmat e figurave historike, rivendosjen më të dukshme të temës "të lashtë kundër moderneve" në libër. Fantazmat përbëhen nga Jul Çezari, Brutusi, Homeri, Aristoteli, Rëne Dekarti dhe Pierre Gassendi.

Në ishullin e Luggnagg, ai takohet me stuldbrugg, njerëz që janë të pavdekshëm. Ata nuk kanë dhuratën e rinisë së përjetshme, por vuajnë nga sëmundjet e pleqërisë dhe konsiderohen ligjërisht të vdekur në moshën tetëdhjetë.

Pasi arriti në Japoni, Gulliver i kërkon perandorit "të më falë duke kryer ceremoninë e imponuar ndaj bashkatdhetarëve të mi për shkeljen e kryqëzimit", gjë që bën perandori. Gulliver kthehet në shtëpi, i vendosur të qëndrojë atje për pjesën tjetër të ditëve të tij.

Pjesa e katërt: Një Udhëtim në Tokën e Houyhnhnms[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 shtator 1710 – 5 dhjetor 1715

Megjithë synimin e tij të mëparshëm për të qëndruar në shtëpi, Gulliver kthehet në det si kapiteni i një tregtari, pasi mërzitet me punësimin e tij si kirurg. Në këtë udhëtim, ai është i detyruar të gjejë shtesa të reja për ekuipazhin e tij, i cili, beson, është kthyer kundër tij. Ekuipazhi i tij pastaj kryen kryengritje. Pasi e mbajnë atë të përmbajtur për ca kohë, ata vendosin ta linin atë në pjesën e parë të tokës ku ndeshën dhe të vazhdojnë si piratë. Ai është i braktisur në një varkë ulëse dhe vjen në një garë të krijesave të egra të deformuara njerëzore, të cilave ai koncepton një antipati të dhunshme. Pas pak, ai takohet me Houyhnhnmët, një racë kuajsh që flasin. Ata janë sundimtarët ndërsa krijesat e deformuara që i ngjajnë qenieve njerëzore quhen Yahoo.

Gulliver bëhet një anëtar i familjes së një kalit dhe vjen për të admiruar dhe imuluar Houyhnhnmët dhe mënyrën e tyre të jetës, duke hedhur poshtë njerëzit e tij si njerëzit e thjeshtë si Yahoos të pajisur me një pamje të arsyes të cilën ata vetëm e përdorin për të përkeqësuar dhe shtuar në veset e natyrës u dha atyre . Sidoqoftë, një Asamble e Houyhnhnms rregullon se Gulliver, një Yahoo me një pamje të arsyeshme, është një rrezik për civilizimin e tyre dhe e urdhëron atë të notojë përsëri në tokën nga erdhi. "Mjeshtri" i Gulliver-it, Houyhnhnm që e mori me vete në shtëpinë e tij, i blen kohë për të krijuar një kanoe për ta bërë më të lehtë largimin e tij. Pas një udhëtimi tjetër katastrofik, ai shpëtohet kundër vullnetit të tij nga një anije Portugeze. Ai është i pështirë për të parë që Kapiteni Pedro de Mendez, të cilin e konsideron një Yahoo, është një person i mençur, i sjellshëm dhe bujar.

Ai kthehet në shtëpinë e tij në Angli, por nuk është në gjendje të pajtojë veten për të jetuar në mesin e "Yahoos" dhe bëhet një zhurmë, duke mbetur në shtëpinë e tij, duke shmangur familjen dhe gruan e tij, dhe duke kaluar disa orë në ditë duke folur me kuajt në stallat e tij .

Tani pranohet në përgjithësi që udhëtimi i katërt i Udhëtimeve të Guliverit mishëron një pamje tërësisht pesimiste për vendin e njeriut dhe kuptimin e ekzistencës së tij në univers.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Swift, Jonathan (2003). DeMaria, Robert J (red.). Gulliver's Travels (në anglisht). Penguin. fq. xi.
  2. ^ Swift, Jonathan (2009). Rawson, Claude (red.). Gulliver's Travels (në anglisht). W. W. Norton. fq. 875. ISBN 978-0-393-93065-8.
  3. ^ Gay, John. "Letter to Jonathan Swift". Communion (në anglisht). Communion Arts Journal. Marrë më 9 janar 2019.
  4. ^ "The 100 best novels written in English: the full list" (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2015.
  5. ^ Jan, Firdaus, K. M., Shabam (2004). Perspectives on Gulliver's Travels (në anglisht). fq. 17.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)