Ukashe ibn el-Mihsan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ukasha ibn Mihsan

Ukasha ibn Mihsan ishte një nga shokët e profetit islam, Muhammed, ai mori pjesë në bastisjen e Nakhla gjatë epokës së Muhamedit. [1] Ai gjithashtu mori pjesë në ekspeditën e Ukasha bin El-Mihsan, [2] kundër fiseve të Udhrah dhe Baliy (gjithashtu shkruar Bali), e cila u zhvillua në tetor 630, 9AH të Kalendarit Islamik. [2] [3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mubarakpuri, The Sealed Nectar (Free Version), p. 129
  2. ^ a b Abu Khalil, Shawqi (1 mars 2004). Atlas of the Prophet's biography: places, nations, landmarks. Dar-us-Salam. f. 239. ISBN 978-9960-897-71-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Abū Khalīl, Shawqī (2003). Atlas of the Quran. Dar-us-Salam. f. 244. ISBN 978-9960-897-54-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)