Ukmergė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ukmergė
Qytet
noform
Vendndodhja
Ukmergė is located in Lituania
Ukmergė
Ukmergė

Koordinatat: 55°15′V 24°45′L / 55.250°V 24.750°L / 55.250; 24.750

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Vilnius
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 64 m (m.n.d.)
Popullsia 21,226 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-20001

Ukmergė është qytet në qarkun Vilnius, ndodhet 73 kilometra në veriperëndim të Vilniusit. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2017, qyteti ka 21,226 banorë.