Ulliri i Vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ulliri i Vjetër në Tivarin e Vjetër

Ulliri i vjetër (malazezisht:Stara Maslina) është njëra nga pemët më të vjetra të ullirit në botë, e që ndodhet pranë Tivarit të Vjetër (malazezisht:Stari Bar), Tivari (Qyteti i Barit)Mal të Zi. Trungu i saj thuhet të jetë mbi 2.000 vjeçar. Është një atraksion i popullarizuar turistik në vend.

Në të kaluarën, është shkatërruar dy herë nga zjarri, por që të dy herat është rigjallëruar dhe ende vazhdon që të jap fryte. Frutat e saj mblidhen dhe thuhet se prej tyre prodhohet vaji i ullirit i cili pastaj u shitet vizitorëve të kompleksit.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mustafić, Suljo. Maslina stara preko 2000 godina - katalog. JP Kulturni centar Bar.