Ulstein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ulstein (kthjellim).


Ulstein
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ulstein

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Ulsteinvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Hannelore Måseide (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°21′V 5°51′L / 62.350°V 5.850°L / 62.350; 5.850 (Ulstein)Koordinatat: 62°21′V 5°51′L / 62.350°V 5.850°L / 62.350; 5.850 (Ulstein)
Sipërfaqja 97 km2
Popullsia 7.052 banorë 2009
Dendësia 72,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ulsteining
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0235
Vendndodhja
Ulsteinvik is located in Norvegjia
Ulsteinvik
Ulsteinvik
Ulstein – harta_foto
www.ulstein.kommune.no

Ulstein është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 97 km² dhe popullsi 7052 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ulstein – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]