Unioni Evropian i Gjimnastikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unioni Evropian i Gjimnastikës (anglisht: European Union of Gymnastics;frëngjisht: Union Européenne de Gymnastique) është njëri nga katër bashkimet kontinentale që përfaqëson interesat e Evropës në Fédération Internationale de Gymnastique. Ai u themelua në vitin 1982.

Vendet anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Federata Shteti Anëtarësuar
Royal Belgian Gymnastics Federation Belgjika Belgjika 1982
Danish Gymnastics Federation Danimarka Danimarka 1982
Royal Spanish Federation of Gymnastics Spanja Spanja 1982
France Gymnastics Federation  Franca 1982
British Gymnastics Britania e Madhe Britania e Madhe 1982
Royal Dutch Gymnastics Union Holanda Holanda 1982
Italian Gymnastics Federation Italia Italia 1982
Gymnastics Federation of Luxembourg Luksemburgu Luksemburgu 1982
Norwegian Gymnastics Federation Norvegjia Norvegjia 1982
Gymnastics Federation of Portugal flamuri Portugalia 1982
San Marino Gymnastic Federation San Marino San Marino 1982
Swedish Gymnastics Federation Suedia Suedia 1982
Swiss Gymnastics Federation Zvicra Zvicra 1982
Turkish Gymnastics Federation Turqia Turqia 1982
Liechtenstein Gymnastics and Athletics Association Lihtenshtajni Lihtenshtajni 1983
Austrian Association for Gymnastics Austria Austria 1984
Finnish Gymnastics Federation Finlanda Finlanda 1984
Hungarian Gymnastics Federation Hungaria Hungaria 1984
Bulgarian Gymnastic Federation Bullgaria Bullgaria 1985
Polish Gymnastic Association Polonia Polonia 1986
Cyprus Gymnastics Federation Qipro Qipro 1986
Hellenic Gymnastics Federation Greqia Greqia 1986
Gymnastics Ireland Irlanda Irlanda 1986
Iceland Gymnastics Federation Islanda Islanda 1986
Romanian Gymnastics Federation Rumania Rumania 1987
Andorran Gymnastics Federation Andora Andorra 1989
Monégasque Federation of Gymnastics Monaku Monako 1989
Israel Gymnastics Association Izraeli Izraeli 1989
Belarus Gymnastics Association Bjellorusia Bjellorusia 1992
Estonian Gymnastics Federation Estonia Estonia 1992
Latvia Gymnastics Federation LettlandLetonia Letonia 1992
Lithuanian Gymnastic Federation Lituania Lituania 1992
Russian Gymnastics Federation Rusia Rusia 1992
Ukrainian Gymnastics Federation Ukraina Ukraina 1992
Gymnastics Federation of Slovenia Sllovenia Sllovenia 1992
Croatian Gymnastics Federation Kroacia Kroacia 1992
Albanian Gymnastics Federation Shqipëria Shqipëria 1993
Gymnastic Federation of Armenia Armenia Armenia 1993
United Gymnastics Federation of Georgia Gjeorgjia Gjeorgjia 1993
Gymnastics Federation of Slovakia Sllovakia Sllovakia 1993
Czech Gymnastic Federation Republika Çeke Republika Çeke 1993
Union of Gymnastics Federations of the Republic of Moldova Moldavia Moldavia 1993
Gimnastički Savez Bosne i Hercegovine Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 1995
Azerbaijan Gymnastics Federation Azerbajxhani Azerbajxhani 1996
Federation of Gymnastics Sports of Macedonia Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 2002
Kosovo Gymnastics Association Kosova Kosova 2015 [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ European Union of Gymnastics accepts Kosovo Gymnastics Association, 24 November 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]