Unioni Evropian i Xhudos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unioni Evropian i Xhudos (anglisht: Europian Judo Union - EJU) përbëhet nga 51 federata / shoqata kombëtare të xhudos dhe është e njohur nga International Judo Federation si një nga pesë unionet kontinentale. Organizimi i administratës së xhudos bazohet në një sistem piramidal të rregulloreve, ku IJF është organi qeverisës botëror, EJU-ja organi qeverisës evropian dhe shoqatat kombëtare të xhudos si dhe organet drejtuese në nivel vendor. [1] [2] [3] [4]

Vendet anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

No. Vendi Federata web faqja
1 Shqipëria Shqipëria Federata Shqptare e Xhudos
2 Gjermania Gjermania Deutscher Judo-Bund [1]
3 Andora Andorra Federata e Xhudos e Andoras
4 Armenia Armenia Federata e Xhudos e Armenisë
5 Austria Austria Österreichischer Judoverband [2]
6 Azerbajxhani Azerbajxhani Federata e Xhudos e Azerbajxhanit
7 Belgjika Belgjika Federata Belge e Xhudos [3] [4]
8 Bjellorusia Bjellorusia Federata Bjeloruse e Xhudos
9 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Federata e Xhudos e Bosnjes dhe Hercegovinës
10 Bullgaria Bullgaria Federata Bullgare e Xhudos [5]
11 Qipro Qipro Federata Qipriote e Xhudos
12 Kroacia Kroacia Hrvatski Judo Savez [6]
13 Danimarka Danimarka Danmarks Judo og Ju-Jitsu Union [7] Arkivuar 22 tetor 2017 tek Wayback Machine
14 Sllovakia Sllovakia Slovenský Zväz Judo [8]
15 Sllovenia Sllovenia Judo Zveza Slovenije [9]
16 Spanja Spanja Real Federación Española de Judo [10]
17 Estonia Estonia Federata e Xhudos e Estonisë [11]
18 flamuri Ishujt Faroe Federación Feroesa de Yudo
19 Finlanda Finlanda Suomen Judoliitto [12] Arkivuar 9 dhjetor 2017 tek Wayback Machine
20  Franca Fédération Française de Judo [13]
21 Gjeorgjia Gjeorgjia Federata Gjeorgjiane e Xhudos
22 Greqia Greqia Federata Helene e Xhudos [14] Arkivuar 30 shtator 2017 tek Wayback Machine
23 Hungaria Hungaria Magyar Judo Szövetség [15]
24 Irlanda Irlanda Irish Judo Association [16]
25 Islanda Islanda Júdósamband Íslands
26 Izraeli Izraeli Asociacioni Izraelit i Xhudos
27 Italia Italia Federazione Italiana di Judo, Lotta, Karate e Arti Marziali [17]
28 Kosova Kosova Federata Kosovare e Xhudos [18]
29 LettlandLetonia Letonia Latvijas Džudo Federācija [19]
30 Lihtenshtajni Lihtenshtajni Federata e Xhudos e Lihtenshtajnit
31 Lituania Lituania Lietuvos Dziudo Federacija [20] Arkivuar 28 janar 2021 tek Wayback Machine
32 Luksemburgu Luksemburgu Fédération Luxembourgeoise des Arts Martiaux
33 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Federata e Xhudos e Maqedonisë
34 Malta Malta Federación Maltesa de Yudo
35 Moldavia Moldavia Federata e Xhudos e Moldavisë
36 flamuri Monako Fédération Monégasque de Judo
37 Mali i Zi Mali i Zi Federata e Xhudos e Malit të Zi
38 Norvegjia Norvegjia Norges Judoforbund [21]
39 Holanda Holanda Judo Bond Nederland [22]
40 Polonia Polonia Polski Związek Judo [23]
41 flamuri Portugalia Federação Portuguesa de Judo [24]
42 Britania e Madhe Britania e Madhe British Judo Federation [25]
43 Republika Çeke Republika Çeke Český Svaz Judo [26]
44 Rumania Rumania Federaţia Română de Judo [27]
45 Rusia Rusia Federata Ruse e Xhudos [28]
46 San Marino San Marino Federazione Sanmarinese di Judo
47 Serbia Serbia Judo Savez Srbije [29]
48 Suedia Suedia Svenska Judoförbundet [30]
49 Zvicra Zvicra Federación Suiza de Yudo y Ju-Jitsu [31]
50 Turqia Turqia Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu
51 Ukraina Ukraina Federata Ukrainase e Xhudos [32]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Guttmann, Allen (6 shtator 2017). "Japanese Sports: A History". University of Hawaii Press. Marrë më 6 shtator 2017 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Blanpain, Roger (6 shtator 2017). "European Labour Law". Kluwer Law International. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2017. Marrë më 6 shtator 2017 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Watson, Brian N. (25 korrik 2012). "The Father of Judo: A Biography of Jigoro Kano". Trafford Publishing. Marrë më 6 shtator 2017 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Green, Thomas A.; Svinth, Joseph R. (6 shtator 2017). "Martial Arts in the Modern World". Greenwood Publishing Group. Marrë më 6 shtator 2017 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]