Jump to content

United Airlines Fluturimi 93

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Avinoi 93 i United Airlines ishte një Avion i udhëtarëve të planifikuar i cili u rrëmbye nga katër terroristë të al-Kaidës në bord, si pjesë e sulmeve të 11 shtatorit . Ai u rrëzua në një fushë në Somerset County, Pennsylvania, gjatë një përpjekjeje nga pasagjerët dhe ekuipazhi për të rifituar kontrollin. Të gjithë 44 vetë në bord u vranë, duke përfshirë katër rrëmbyesit, por askush në terren nuk u plagos. Avioni i përfshirë, një Boeing 757-222, po fluturonte fluturimin e përditshëm të mëngjesit të United Airlines nga Aeroporti Ndërkombëtar i Newarkut në New Jersey në Aeroportin Ndërkombëtar të San Franciskos në Kaliforni .

Rrëmbyesit sulmuan kabinë e avionit 46 minuta pas ngritjes. Piloti dhe zyrtari i parë morën masa, të tilla si deaktivizimi i autopilotit, për të penguar rrëmbyesit. Ziad Jarrah, i cili kishte stërvitur si pilot, mori kontrollin e avionit dhe e kthen atë drejt bregut lindor, në drejtim të Uashingtonit, Khalid Sheikh Mohammed dhe Ramzi bin al-Shibh, të konsideruar nxitësit kryesorë të sulmeve, kanë pretenduar se objektivi i synuar ishte Ndërtesa e Kapitolit . [1]

Pasi rrëmbyesit morën kontrollin e aeroplanit, disa udhëtarët dhe shoqëruesit e fluturimit mësuan nga telefonatat se sulmet vetëvrasëse tashmë ishin bërë nga avionë të rrëmbyer në Qendrën Tregtare BotëroreNew York City dhe në Pentagon në Arlington County të Virxhinias . Shumë nga pasagjerët pastaj u përpoqën të rifitonin kontrollin e avionit nga rrëmbyesit. Gjatë luftës, aeroplani u rrëzua në një fushë pranë një miniere të rikrijuar në Stonycreek Township, pranë Liqenit Indian dhe Shanksville, rreth 65 miles (105 km) juglindje të Pitsburgut dhe 130 miles (210 km) veriperëndim të Uashingtonit, DC Disa njerëz dëshmuan përplasjen në tokë dhe agjencitë e lajmeve filluan të raportonin ngjarjen brenda një ore.

Nga katër aeroplanë të rrëmbyer më 11 shtator - të tjerët ishin Avioni i American Airlines 11, Avioni iUnited Airlines 175 dhe Avioni i American Airlines 77 - Avioni United Airlines 93 ishte aeroplani i vetëm që nuk arriti objektivin e synuar të rrëmbyerve të saj. Nënkryetari Dick Cheney, në Qendrën e Operacioneve të Emergjencave Presidenciale thellë nën Shtëpinë e Bardhë, autorizoi të rrëzohet Avioni 93; pas mësimit të rrëzimit, ai është raportuar të ketë thënë, "Unë mendoj se një akt heroizmi sapo ka ndodhur në atë aeroplan." [2]

Një memorial i përkohshëm u ndërtua në afërsi të zonës së rrëzimit menjëherë pas sulmeve. [3] Ndërtimi i një Memorial Përhershëm Avioni 93 <a href="./https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_93_National_Memorial" rel="mw:WikiLink" data-linkid="122" class="cx-link" title="Flight 93 National Memorial">National Memoria</a> u dedikua më 10 shtator 2011, [4] dhe qendra e vizitorëve të betonit dhe qelqit e vendosur në një kodër me pamje nga vendi [5] u hap pikërisht katër vjet më vonë. [6]

Rrëmbyesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një flamur amerikan valvit mbi Portën 17 të Terminalit A në Newark Liberty International Airport, porta e nisjes së United 93.

Rrëmbimi i Avionit 93 u drejtua nga Ziad Jarrah, një anëtar i al-Kaidës . [7] Jarrah lindi në Liban për një familje të pasur dhe kishte një edukim laik.[8] Ai synonte të bëhej pilot dhe u transferua në Gjermani në vitin 1996, duke u regjistruar në Universitetin e Greifswald për të studiuar gjermanisht. [9] Një vit më vonë, ai u zhvendos në Hamburg dhe filloi të studionte inxhinieri aeronautike në Universitetin e Shkencave të Aplikuara të Hamburgut.[10] Në Hamburg, Jarrah u bë një musliman i devotshëm dhe i lidhur me qelizën radikale të Hamburgut.[10][11]

Në nëntor 1999, Jarrah u largua nga Hamburgu për në Afganistan, ku ai kaloi tre muaj. [12] Ndërsa atje, ai u takua me udhëheqësin e al-Kaidës Osama bin Laden në janar 2000. [13] Jarrah u kthye në Hamburg në fund të janarit dhe në shkurt mori një pasaportë të re që nuk përmban shënime të vulosura të udhëtimeve të tij duke raportuar pasaportën e tij si të vjedhur.[14][15]

Në maj, Jarrah mori një vizë nga Ambasada e SHBA në Berlin,[16] duke arritur në Florida në qershor të vitit 2000. Atje, ai filloi të merrte mësimet e fluturimit dhe të trajnonte në luftimet dorë më dorë.[17][18] Jarrah mbajti kontakte me të dashurën e tij në Gjermani dhe me familjen e tij në Liban në muajt para sulmeve. [19] Ky kontakt i ngushtë mërziti Mohamed Atta, lideri taktik i komplotit, dhe planifikuesit e al-Kaidës mund të kenë konsideruar një tjetër person, Zacarias Moussaoui, për ta zëvendësuar atë nëse ai e kishte mbështetur.[20]

Katër "rrëmbyesit e muskujve" janë trajnuar për të sulmuar kabinë dhe për të mbizotëruar ekuipazhin, dhe tre e kanë shoqëruar Jarrahin në Avionin 93. I pari, Ahmed al-Nami, mbërriti në Miami, Florida, më 28 maj, 2001, për një vizë turistike gjashtëmujore me Fluturimin e 175të të United Airlines Hamza al-Ghamdi dhe Mohand al-Shehri . Rrëmbyesi i dytë i fluturimit 93, Ahmed al-Haznawi, mbërriti në Miami më 8 qershor me Fluturimin   11 rrëmbyesi Wail al-Shehri . Rrëmbyes i tretë i fluturimit 93, Saeed al-Ghamdi, mbërriti në Orlando, Florida, më 27 qershor me Fluturimin   175 rrëmbyese Fayez Banihammad . [17]

Më 3 gusht 2001, një rrëmbyes i pestë i planifikuar, Mohammed al-Qahtani, fluturoi në Orlando nga Dubai . Ai u morr në pyetje nga zyrtarët, të cilët dyshonin se ai mund të mbështeste vetveten me vetëm 2.800 dollarë në emër të tij dhe dyshohej se ai donte të bëhej një emigrant ilegal ndërsa po përdorte një biletë me një drejtim. Ai u dërgua përsëri në Dubai, dhe më pas u kthye në Arabinë Saudite. [21] Pasaportat e Ziad Jarrah dhe Saeed al-Ghamdi u gjetën në vendin e rrëzimit të Fluturimit 93. [22] Familja e Jarrah tha se ai kishte qenë një "pasagjer i pafajshëm" në bordin e fluturimit. [23]

Fluturimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

N591UA në pist me 8 shtator 2001, tre ditë para se të rrëmbehej

Avioni i përfshirë në rrëmbimin ishte një Boeing 757-222, regjistrimi N591UA, dorëzuar në linjë ajrore në 1996.[24][25] Aeroplani kishte një kapacitet prej 182 udhëtarësh; fluturimi i 11 shtatorit mbajti 37 pasagjerë dhe shtatë ekuipazh, një faktor ngarkese prej 20 përqind, në mënyrë të konsiderueshme nën 52 përqind të faktorit të ngarkesës mesatare të së Martës për Fluturimin   93. [26] Shtatë anëtarët e ekuipazhit ishin kapiten Jason Dahl, oficeri i parë LeRoy Homer Jr dhe shoqëruesit e fluturimit Lorraine Bay, Sandra Bradshaw, Wanda Green, CeeCee Lyles dhe Deborah Welsh.[27]

Boarding[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të katër rrëmbyesit u kontrolluan për fluturimin në mes të 07:03 dhe 07:39  kohës lindore.[28] Në 07:03, Ghamdi kontrolloi pa asnjë bagazh ndërsa Nami kontrolloi në dy çanta. [26] Në 07:24, Haznawi kontrolloi në një qese dhe në 07:39, Jarrah kontrolloi pa asnjë bagazh. Haznawi ishte i vetmi rrëmbyes i përzgjedhur për shqyrtim shtesë nga sistemi i monitorimit të pasagjerëve të kompjuterizuar (CAPPS).[28] Çanta e tij e kontrolluar iu nënshtrua kontrollit shtesë për eksploziv, pa asnjë kontroll shtesë të kërkuar nga CAPPS në pikën e kontrollit të pasagjerëve.[29] Asnjë nga personeli i kontrollit të sigurisë nuk raportoi ndonjë gjë të pazakontë për rrëmbyesit.[26][30]

Haznawi dhe Ghamdi hynë në avion në 07:39 dhe u ulën në vendet e klasit të parë 6B dhe 3D respektivisht. Nami hipi një minutë më vonë dhe u ul në klasën e parë të klasës 3C. Ziad Jarrah e quajti të dashurën e tij, Aysel Sengün, nga një telefon publik në aeroport, duke përsëritur vazhdimisht fjalët "Unë të dua". [31] Ai hipi në 07:48 dhe u ul në selinë 1B. [26] [28] Avioni ishte planifikuar të nisej në orën 08:00 dhe të largohej nga porta A17 në orën 08:01. [32] Mbeti i vonuar në terren deri në 08:42 për shkak të mbingarkesës së rëndë të aeroportit. [33] Të tre fluturimet e tjera të rrëmbyer u larguan brenda pesëmbëdhjetë minutave nga oraret e tyre të planifikuara. Përderosa Avioni 93 u ngjith në ajër, Avioni 11 ishte katër minuta larg goditjes së Kullës së Veriut dhe Avioni 175 u rrëmbye; Avioni 77 ishte ngjitur normalisht dhe ishte nëntë minuta larg nga rrëmbimi. [34] Deri në 09:02, një minutë para se Avioni175 të godiste Kullën e Jugut, Avioni 93 arriti lartësinë e saj prej 35,000 feet (11,000 m) . [24]

Me sulmet që shpalosen, zyrtarët e trafikut ajror filluan të lëshonin paralajmërime nëpërmjet Sistemit të Komunikimit dhe Raportimit të Komunikimit të Avionëve (ACARS). Ed Ballinger, dispeçer i fluturimit të Bashkuar, filloi të dërgonte paralajmërime për kokën me kokë në fluturimet e United Airlines në 09:19, 17 minuta pasi ai u bë i vetëdijshëm për ndikimin e Fluturimit 175. [26] Ballinger ishte përgjegjës për fluturime të shumta, dhe ai dërgoi mesazhin në Fluturim   93 në 09:23. Ballinger mori një mesazh rutinë ACARS nga Fluturimi   93 në 09:21. [26] Në orën 09:22, pas mësimit të ngjarjeve në Qendrën Botërore të Tregtisë, gruaja e LeRoy Homerit, Melody Homer, kishte një mesazh ACARS dërguar burrit të saj në kabinën e pilotit duke pyetur nëse ai ishte në rregull. [35] Në 09:24, Fluturimi   93 morën paralajmërimin e Ballinger's ACARS, "Kujdes ndonjë ndërhyrje në kabinën e pilotit - dy a / c [aeroplanë] goditi Qendrën Botërore të Tregtisë". [36] Në 09:26, kapiteni Jason Dahl dërgoi një mesazh ACARS mbrapa, "Ed, konfirmon fundit mssg plz-Jason". [36] Në 09:27:25, ekuipazhi i fluturimit iu përgjigj radio komunikacionit rutinë nga kontrolli i trafikut ajror. Ky ishte komunikimi i fundit i bërë nga ekuipazhi i fluturimit para rrëmbimit. [37]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "'We Have Some Planes'". 9/11 Commission Report. National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. 2004. Retrieved October 1, 2013.
 2. ^ "Cheney recalls taking charge from bunker". CNN. 11 shtator 2002. Marrë më 11 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Flight 93 National Memorial - 2007 brochure" (PDF). nps.gov. National Park Service. dhjetor 2007. Marrë më 6 shkurt 2017. a temporary memorial was created on a hilltop overlooking the crash site. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Flight 93 National Memorial - Sources and Detailed Information". nps.gov. National Park Service. n.d. Marrë më 31 janar 2017. 13. When will the Memorial be finished? {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Flight 93 National Memorial - Frequently Asked Questions (FAQs)" (PDF). nps.gov. National Park Service. maj 2013. fq. 22–23. Marrë më 31 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "A Long Road to a Place of Peace for Flight 93 Families". The New York Times. 9 shtator 2015. Marrë më 9 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kennedy, Helen (10 shtator 2002). "Hijack Plot Bared On Al Qaeda Video". Daily News. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 12 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Yardley, Jonathan (1 maj 2005). "The 9/11 Hijackers". The Washington Post. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Story of Ziad Jarrah". Canadian Broadcasting Corporation. 19 janar 2005. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2008. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Hamburg cell reveals details". CNN. 18 shtator 2001. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2009. Marrë më 22 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Freedberg, Sydney P (14 tetor 2001). "He seemed like such a nice boy". St. Petersburg Times. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Fouda, Yosri & Nick Fielding (2003). Masterminds of Terror: The Truth Behind the Most Devastating Terrorist Attack. Arcane Publishing. fq. 128. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Popkin, Jim (1 tetor 2006). "Video showing Atta, bin Laden is unearthed". MSNBC. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Al Qaeda Aims at the American Homeland". 9/11 Commission Report. National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. 2004. Marrë më 2 korrik 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Fouda, Yosri & Nick Fielding (2003). Masterminds of Terror: The Truth Behind the Most Devastating Terrorist Attack. Arcane Publishing. fq. 130. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "George Tenet's al-Qaida testimony". The Guardian. UK. 18 tetor 2002. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b "Chronology" (PDF). Monograph on 9/11 and Terrorist Travel. National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. fq. 40. Marrë më 22 qershor 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Candiotti, Susann (19 shtator 2001). "FBI returns to suspected hijacker's gym". CNN. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2009. Marrë më 19 korrik 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Locy, Toni (22 prill 2005). "Al-Qaeda's Moussaoui pleads guilty in plot to strike U.S. buildings with planes". USA Today. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Savage, Charlie (17 qershor 2004). "9/11 Panel Says Plot Eyed 10 Planes; No Iraq Tie Seen". The Boston Globe. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Meek, James Gordon (29 janar 2004). "'I'll be back,' foiled hijacker told agent". Daily News. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2004. Marrë më 18 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Seventh Public Hearing – Monday, January 26, 2004". National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. 26 janar 2004. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Sadler, Brent (17 shtator 2001). "Uncle calls hijack suspect 'innocent passenger'". CNN. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2009. Marrë më 22 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b "National Transportation Safety Board: Flight Path Study – United Airlines Flight 93" (PDF). Homeland Security Digital Library. 19 shkurt 2002. Marrë më 12 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Hijacking description". Aviation Safety Network. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2012. Marrë më 24 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b c d e f "Staff Report – "We Have Some Planes": The Four Flights – a Chronology" (PDF). National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 gusht 2011. Marrë më 6 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "People killed in plane attacks". USA Today. 25 shtator 2001. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b c "'We Have Some Planes'". 9/11 Commission Report. National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. 2004. Marrë më 30 maj 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "The Aviation Security System and the 9/11 Attacks – Staff Statement No. 3" (PDF). National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. Marrë më 22 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Bennett, Ronan (22 gusht 2004). "Inside the mind of a terrorist". The Guardian. London. Marrë më 22 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Vasagar, Jeevan (20 nëntor 2002). "9/11 hijacker made last 'I love you' call". Marrë më 6 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Pauley, Jane (11 shtator 2006). "No greater love". MSNBC. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Flight 93 Pilot's Wife Recalls Terror of Recording". ABC News. 13 prill 2006. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Wald, Matthew L; Kevin Sack (16 tetor 2001). "A Nation Challenged: The Tapes; 'We Have Some Planes,' Hijacker Said on Sept. 11". The New York Times. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Notes". 9/11 Commission Report. National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States. 2004. Marrë më 30 maj 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b "Flight 93 hijacker: 'Shall we finish it off?'". CNN. 23 korrik 2004. Marrë më 23 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Air Traffic Control Recording" (PDF). National Transportation Safety Board. 21 dhjetor 2001. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)