Jump to content

Universidade Federal de Minas Gerais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universidade Federal de Minas Gerais

Universidade Federal de Minas Gerais-s është një nga universitetet më të vjetra dhe më me emër në Brazili, i themeluar në vitin 1927. Ndodhet në Belo Horizonte të Minas Gerais.[1]

UFMG ndodhet në zemër të Belo Horizonte-it dhe është afër 716 km larg Brasília-ut. Pranimi në UFMG është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 49254 studente undergraduate dhe 2743 master.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Complete list of the best Brazilian universities (in Portuguese)". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2008. Marrë më 15 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ UFMG outstands in ENADE (in portuguese)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]