Universiteti Donja Gorica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Donja Gorica
University of Donja Gorica
Univerzitet Donja Gorica

Slogani:Budite dio istorije budućnosti!
Themeluar:2007
Tipi:Private
Rektor:Veselin Vukotić
Diplomë e Nivelit të Parë:2000+
Diplomë Nivelit të Dytë:100+
Kampusi:Urban
Website:www.udg.edu.me
Udg moto.png

Universiteti Donja Gorica (malazezisht: Univerzitet Donja Gorica Универзитет Доња Горица), i njohur thjesht edhe si UDG është një universitet privat i cili ndodhet në Donja Gorica, në periferi të Podgoricës, Mali i Zi. Universiteti është themeluar në vitin 2007, si universiteti i dytë privat, në Mal të Zi. Ndërtesat e tij mbulojnë një sipërfaqe prej 16,700 m2 dhe aktualisht përfaqëson objektin më të madh në pronësi private në vend.[1]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti përbëhet nga këto 13 fakultete:

Qendra për Gjuhë të Huaja, është gjithashtu një pjesë e Universitetit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°25′03″V 19°12′10″L / 42.417532°V 19.202832°L / 42.417532; 19.202832Koordinatat: 42°25′03″V 19°12′10″L / 42.417532°V 19.202832°L / 42.417532; 19.202832