Universiteti Donja Gorica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Donja Gorica
University of Donja Gorica
Univerzitet Donja Gorica
MotojaBudite dio istorije budućnosti!
LlojiPrivate
Themelimi2007
ProvostĐorđije Borozan
RektoriVeselin Vukotić
Undergraduates2000+
Pasdiplomike100+
Location
Donja Gorica bb, 81000 Podgorica
,
42°25′03″N 19°12′10″E / 42.417532°N 19.202832°E / 42.417532; 19.202832Coordinates: 42°25′03″N 19°12′10″E / 42.417532°N 19.202832°E / 42.417532; 19.202832
KampusiUrban
ColorsOrange  
PseudonimiJudidžijevci
AffiliationsCrnogorska studentska liga
SportetFutsal, Basketball, Handball, Table tennis, Athletics
Faqja zyrtarewww.udg.edu.me
Udg moto.png

Universiteti Donja Gorica (malazezisht: Univerzitet Donja Gorica Универзитет Доња Горица), i njohur thjesht edhe si UDG është një universitet privat i cili ndodhet në Donja Gorica, në periferi të Podgoricës, Mali i Zi. Universiteti është themeluar në vitin 2007, si universiteti i dytë privat, në Mal të Zi. Ndërtesat e tij mbulojnë një sipërfaqe prej 16,700 m2 dhe aktualisht përfaqëson objektin më të madh në pronësi private në vend.[1]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti përbëhet nga këto 13 fakultete:

Qendra për Gjuhë të Huaja, është gjithashtu një pjesë e Universitetit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°25′03″N 19°12′10″E / 42.417532°N 19.202832°E / 42.417532; 19.202832Coordinates: 42°25′03″N 19°12′10″E / 42.417532°N 19.202832°E / 42.417532; 19.202832{{#coordinates:}}: cannot have more than one primary tag per page