Universiteti Niccolò Cusano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Università degli Studi Niccolò Cusano - I Njohur si Univesiteti Niccolò Cusano (UNICUSANO) ishte Universiteti në u hap ne vitin 2006RomaItalisë.

Historia e Universitetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U themelua nga Stefano Bandecchi. Tani ne Këtë Universitet (privat) vijon studime mbi 11 mijë student dhe Rektori i Tanishëm është Profesor Fabio Fortuna.

Campus, Via don Carlo Gnocchi 3 - Roma

Fakultet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakulteti i Drejtësisë
Fakulteti i Ekonomisë
Fakulteti i Inxhinieri
Fakulteti i Literaturës
Fakulteti i Psikologjisë
Fakulteti i Shkencave Politike

Lista e Rektoreve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sebastiano Scarcella (2006-2010)
  • Giovanni Puoti (2010-2013)
  • Fabio Fortuna (2013- )

Zyra e decentralizuar në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Niccolò Cusano gjithashtu ka një zyrë në Tiranë (adresë Rruga Ismail Qemali është, 34).

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti ka një ekip futbolli Unicusano Fondi Calcio.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]