Universiteti Shtetëror Politeknik i Virxhinias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Universiteti Shtetëror Politeknik i Virxhinias (engl. Virginia Polytechnic Institute and State University) i njohur më tepër si Virginia Tech (lexo: virxhinia tek) është një universitet i shkencave teknike me qendër në Blacksburg, SHBA. Me rreth 28 000 studentë ai është universiteti me i madh i shtetit të Virxhinias.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Organizimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Virxhinia Tek përbehet nga keto kolegje:

  • Kollegji i bujqësisë dhe shkencave të jetës (College of Agriculture & Life Sciences)
  • Kollegji i arkitektures dhe studimeve urbane (College of Architecture & Urban Studies)
  • Kollegji i arteve dhe shkencave njerëzore (College of Liberal Arts and Human Sciences)
  • Kollegji i biznesit Pamplin (Pamplin College of Business)
  • Kollegji i inxhinjerise (College of Engineering)
  • Kollegji i burimeve natyrore (College of Natural Resources)
  • Kollegji i shkencës (College of Science)
  • Kollegji i rajonal I Virxhinias e Mariland i mjekesise veterinare (Virginia-Maryland Regional College of Veterinary Medicine)