Universiteti i Dublinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti i Dublinit
Stema e Universitetit

Latin: Universitas Dubliniensis
Themeluar:1592
Tipi:Universitet publik
Kancelar:Mary Robinson
Stafi:2,874 (2014-15)[1]
Studentë:16,729 (2014-15)[2]
Kampusi:Dublin, Irlandë
Website:www.tcd.ie

Universiteti i Dublinit (en: University of Dublin) është një universitet kërkimor publik, i cili ndodhet në Dublin, kryeqyteti i Irlandës.


Sheshi hyrës i Kolegjit të Trinitetit

Universiteti u themelua në vitin 1592, kur Mbretëresha Elizabeta e Parë nënshkroi një dekret mbretëror për themelimin e Kolegjit të Trinitetit, i cili do të shërbente si gur themeli për ndërtimin e Universitetit të Dublinit, çka e bën Universitetin institucionin e arsimit të lartë më të vjetër në Irlandë

Ndonëse Universiteti i Dublinit u themelua bazuar mbi modelin kolegjial të Oksfordit dhe të Kembrixhit, në ndryshim me ato të dy, të cilët kanë një mori kolegjesh përbërëse, Universiteti i Dublinit përbëhet vetëm nga Kolegji i Trinitetit. 

Për shkak të origjinës së tij mesjetare, Universiteti i Dublinit konsiderohet si një nga shtatë Universitetet e Moçme të Britanisë dhe Irlandës.


Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Staff Numbers – Trinity College Dublin". Tcd.ie. 20 tetor 2014. Marrë më 28 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Student Numbers – Trinity College Dublin". Tcd.ie. 20 tetor 2014. Marrë më 28 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)