Jump to content

Universiteti i Liverpulit

Coordinates: 53°24′22″N 2°58′01″W / 53.406°N 2.967°W / 53.406; -2.967
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Liverpulit
MotojaLatin: Haec otia studia fovent
LlojiPublic
Themelimi1881 - University College Liverpool[1]
1884 - affiliated to the federal Victoria University[2]
1903 - royal charter
Ndihma£171.7 million (as of 31 July 2019)[3]
Buxheti£577.7 million (2018-19)[3]
KancelariColm Tóibín
Zëvendës-kancelarDame Janet Beer
VisitorThe Lord President of the Council ex officio
Location,
53°24′22″N 2°58′01″W / 53.406°N 2.967°W / 53.406; -2.967
KampusiUrban
ColoursThe University
Stampa:Scarf
AffiliationsRussell Group, EUA, N8 Group, NWUA, AACSB, CDIO, EASN, Universities UK
Faqja zyrtarewww.liverpool.ac.uk
Universiti i Liverpoolit
MotojaLatin: Haec otia studia fovent[[1]]
LlojiPublik
Themelimi1881 - Universiteti i Liverpulit[1]
1884 - i bashkuar Universitetit Victoria[2]
1903 - karta mbretërore
KancelariColm Tóibín
Zëvendës-kancelarDame Janet Beer
VisitorThe Lord President of the Council ex officio
Location,
KampusiUrban
Faqja zyrtarewww.liverpool.ac.uk

Universiteti i Liverpool është një universitet publik me qendër në qytetin e Liverpool, Angli. I themeluar si kolegj në 1881, ajo fitoi statutin e saj mbretëror në 1903 me aftësinë për të dhënë diploma dhe dihet gjithashtu se është një nga gjashtë universitetet civile origjinale 'tulla të kuqe'. Ai përfshin tre fakultete të organizuara në 35 departamente dhe shkolla.Universiteti eshtë një anëtar themelues i Russell Group, Grupi N8 për bashkëpunim kërkimor dhe shkolla e menaxhimit të universitetit është e akredituar AACSB. [5] [6]

Dhjetë fitues të çmimit Nobel janë në mesin e fakulteteve të tij të diplomuar dhe të kaluar dhe universiteti ofron më shumë se 230 kurse të shkallës së parë në 103 lëndë. [7] Alumni i saj përfshin CEO të GlobalFoundries, ARM Holdings, Tesco, Motorola dhe The Coca-Cola Company. Ishte universiteti i parë në botë që krijoi departamente në oqeanografi, dizajn civil, arkitekturë dhe biokimi në Laboratorët Johnston. [8] Në vitin 2006 universiteti u bë i pari në Mbretërinë e Bashkuar që themeloi një universitet të pavarur në Kinë, Universitetin Xi'an Jiaotong-Liverpool, duke e bërë atë universitetin e parë kinez-britanik në botë. [9] [10] [11] Për 2018-19, Liverpool kishte një xhiro prej 577.7 milion £, duke përfshirë 98.7 milion £ nga grante kërkimore dhe kontrata. [9] Ajo ka dhuratën e gjashtë më të madhe të çdo universiteti në Angli. Të diplomuarit e universitetit përcaktohen me letrat post-nominale Lpool, për të treguar institucionin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa qendrore e nderteses se universitetit Victoria Building

Universiteti (kolegji) i Liverpoolit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti u krijua në 1881 si University College Liverpool, duke pranuar studentët e tij të parë në 1882. [12] Në 1884, ajo u bë pjesë e Universitetit federal Victoria. Në 1894 Oliver Lodge, një profesor në universitet, bëri transmetimin e parë publik botëror në radio dhe dy vjet më vonë bëri rrezen X të parë kirurgjikale në Mbretërinë e Bashkuar. [13] Liverpool University Press u themelua në 1899, duke e bërë atë shtypin e tretë më të vjetër në Angli. Studentëve në këtë periudhë iu akorduan diploma të jashtme nga Universiteti i Londrës. [14]

Statusi i universitetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke ndjekur një statut dhe akt mbretëror të Parlamentit në 1903, ai u bë një universitet i pavarur (Universiteti i Liverpulit) me të drejtën për të dhënë diplomat e veta. Vitet e ardhshme panë zhvillime të mëdha në universitet, duke përfshirë zbulimin e sinapsës nga Sir Charles Sherrington dhe punën e William Blair-Bell mbi kimioterapinë në trajtimin e kancerit. Në vitet 1930-1940 Sir James Chadwick dhe Sir Joseph Rotblat dhanë kontribute të mëdha në zhvillimin e bombës atomike. Nga 1943 deri 1966 Allan Downie, Profesor i Bakteriologjisë, ishte përfshirë në zhdukjen e lisë.

Në 1994 universiteti ishte një anëtar themelues i Russell Group, një bashkëpunim i njëzet universiteteve kryesore kërkimore-intensive, si dhe një anëtar themelues i Grupit N8 në 2004. Në shekullin e 21-të, fizikantë, inxhinierë dhe teknikë nga Universiteti i Liverpoolit ishin të përfshirë në ndërtimin e Përplasësit të Madh të Hadronit në CERN, duke punuar në dy nga katër detektorët në LHC.

Në 2004, Sylvan Learning, i njohur më vonë si Universitete Ndërkombëtare Laureate, u bë partneri botëror për Universitetin e Liverpoolit në internet. Në vitin 2019, u njoftua se Kaplan Open Learning, pjesë e Kaplan, Inc, do të ishte partneri i ri për programet online të Universitetit të Liverpool. Laureati do të vazhdojë të sigurojë disa masa mësimore për studentët ekzistues deri në vitin 2021.

Universiteti ka prodhuar dhjetë fitues të çmimit Nobel, nga fushat e shkencës, mjekësisë, ekonomisë dhe paqes. Laureatët e Nobelit përfshijnë mjekun Sir Ronald Ross, fizikanti Charles Barkla, fizikanti Martin Lewis Perl, fiziologu Sir Charles Sherrington, fizikanti Sir James Chadwick, kimisti Sir Robert Robinson, kimisti Har Gobind Khorana, fiziologu Rodney Porter, ekonomisti Ronald Coase dhe fizikani Joseph Rotblat. Sir Ronald Ross ishte gjithashtu fituesi i parë britanik i Nobelit në 1902. Universiteti është gjithashtu i lidhur me Profesorët Ronald Finn dhe Sir Cyril Clarke të cilët së bashku fituan çmimin e Kërkimit Klinik Mjekësor Lasker-DeBakey në 1980 dhe Sir David Weatherall i cili fitoi Speciale Lasker-Koshland Çmimi i Arritjeve në Shkencën Mjekësore në 2010. Këto Çmime Lasker njihen gjerësisht si Nobelët e Amerikës.

Gjatë vitit akademik 2013/2014, anëtarët e stafit morën pjesë në greva të shumta pasi stafit iu ofrua një rritje page prej 1%, e cila sindikatat barazohej me një ulje page 13% që nga viti 2008. Grevat u mbështetën si nga Sporti i Studentëve të Universitetit ashtu edhe nga Bashkimi Kombëtar i Studentëve. Disa studentë në universitet mbështetën grevën, duke zënë ndërtesa në kampus.

Kampusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laboratori i Mësimit Aktiv të Universitetit të Liverpulit
Sheshi Abercromby, Universiteti i Liverpool
Ndërtesa Chatham. Universiteti i Liverpulit, Shkolla e Menaxhimit

Universiteti është i vendosur kryesisht rreth një kampusi të vetëm urban rreth pesë minuta më këmbë nga Liverpool City Center, në majën e Brownlow Hill dhe Mount Pleasant. Duke zënë 100 hektarë, ai përmban 192 ndërtesa jo-rezidenciale që strehojnë 69 teatro leksionesh, 114 zona mësimore dhe objekte kërkimore.

Faqja kryesore është e ndarë në tre fakultete: Shkencat e Shëndetit dhe Jetës; Shkencat humane dhe shoqërore; dhe Shkencës dhe Inxhinierisë. Spitali Mësimor Veterinar (Leahurst) dhe Kopshtet Botanike të Ness bazohen në Gadishullin Wirral. Më parë ekzistonte një stacion i hulumtimit të biologjisë detare në Port Erin në Ishullin e Njeriut derisa u mbyll në 2006.

Pesëdhjetë e një ndërtesa banimi, brenda ose afër kampusit, ofrojnë 3,385 dhoma për studentët, mbi bazën e një hotelieri ose të vetë-furnizimit të ushqimit. Thelbi i kampusit mbetet ndërtesa origjinale e Universitetit me tulla të kuqe, Victoria Building. Hapur në 1892, ai është restauruar kohët e fundit si Galeria Victoria dhe Muzeu, i kompletuar me kafene dhe aktivitete për vizitat në shkollë Galeria Victoria dhe Muzeu, Universiteti i Liverpool.

Në vitin 2011 universiteti bëri një angazhim për të investuar 660 milion into në 'Përvojën e Studentit', 250 milion £ nga të cilat thuhet se do të shpenzohen në Akomodimin e Studentëve. Të paralajmëruar deri më tani kanë qenë dy salla të mëdha banesash On-Campus (e para prej të cilave, Vine Court, u hap në shtator 2012, ambiente të reja të Shkencës Veterinare dhe një rinovim prej 10 milion £ të Sportit të Studentëve të Liverpool. Laboratorë të rinj të mësimdhënies qendrore për fizikën, shkencat e tokës, kimia dhe arkeologjia u hapën në vjeshtën e vitit 2012.

Në vitin 2013, Universiteti i Liverpool hapi një kampus satelitor në Finsbury Square në Londër, duke ofruar një sërë programesh master të fokusuar në mënyrë profesionale.

Qendër Mësimore Qendrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hubi Qendror i Mësimit është një ndërtesë e madhe me shumë përdorime që strehon një Bllok Teatri Leksionesh (LTB) dhe ambiente mësimore të rinovuara kohët e fundit (Laboratorët Qendrorë të Mësimit, CTL) për Departamentet e Kimisë, Fizikës dhe Shkencave të Mjedisit, brenda Kampusit të Qendrës së Qytetit të Universitetit të Universitetit . Ai u përfundua dhe u hap zyrtarisht në Shtator 2012 me një kosto të vlerësuar të projektit prej 23 milion £. Ndërtesa kryesore, 'Laboratori Qendror i Mësimit', është ndërtuar rreth një atriumi të madh dhe strehon shtatë laboratorë të veçantë që mund të strehojnë 1,600 studentë në të njëjtën kohë. Një hapësirë ​​fleksibël për mësimdhënie, qendër informatike, hapësira mësimore multi-departamentale dhe hapësira të punës komunale gjithashtu mund të gjenden brenda. Ndërtesa fqinje e Bllokut të Leksioneve të Universitetit përmban katër salla leksionesh dhe hapësira të mëtejshme shoqërore.

Qëndrueshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008 Universiteti i Liverpool u votua universiteti i përbashkët i shtatëmbëdhjetë i gjelbër në Britani nga kompania e mbështetur nga WWF Green League. Kjo përfaqëson një përmirësim pasi përfundoi i 55-ti në tabelën e kampionatit vitin e kaluar.

Pozicioni i universitetit përcaktohet nga ndarja e pikëve në departamente të tilla si Transporti, Menaxhimi i Mbetjeve, prokurimi i qëndrueshëm dhe Emetimet midis kategorive të tjera; këto më pas shpërndahen në çmime të ndryshme. Liverpool u vlerësua me arritjen më të lartë të mundshme në politikën mjedisore, stafin mjedisor, kontrollin mjedisor, statusin e tregtisë së drejtë, politikën etike të investimeve dhe riciklimin e mbeturinave, ndërsa gjithashtu shënoi pikë në emetimet e karbonit, riciklimin e ujit dhe burimin e energjisë.

Liverpool ishte i pari midis universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar që zhvilloi zgjidhjen e tyre të menaxhimit të energjisë kompjuterike, e cila është miratuar gjerësisht nga institucionet e tjera. Universiteti më pas ka pilotuar qasje të tjera të avancuara të softuerit duke rritur më tej kursimet. Universiteti ka qenë gjithashtu në ballë të përdorimit të platformës informatike Condor HTC në një mjedis të kursimit të energjisë. Ky program, i cili përdor kohën e papërdorur të kompjuterit për detyra me intensitet të llogaritjes zakonisht rezulton në kompjuterët që lihen të ndezur. Universiteti ka demonstruar një zgjidhje efektive për këtë problem duke përdorur një përzierje të programeve Wake-on-LAN dhe menaxhimit komercial të energjisë.

Organizimi dhe struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti është renditur në 1% të lartë të universiteteve në të gjithë botën sipas renditjes Akademike të universiteteve botërore dhe më parë është renditur brenda 150 universiteteve më të mira globale nga udhëzuesi. Ai është gjithashtu një anëtar themelues i Russell Group dhe një anëtar themelues i Konsorciumit Verior.

Universiteti është një universitet i bazuar në kërkime me 33,000 studentë që ndjekin mbi 450 programe që përfshijnë 54 fusha lëndore. Ka një gamë të gjerë të mësimdhënies dhe kërkimit në të dy artet dhe shkencat, dhe Universiteti i Liverpool School of Medicine i themeluar në 1835 është sot një nga shkollat ​​më të mëdha mjekësore në Mbretërinë e Bashkuar. Ai gjithashtu ka lidhje të forta me Spitalin Universitar Mbretëror Liverpool Liverpool.

Në Shtator 2008, Sir Howard Newby mori postin e Zëvendës Kancelarit të Universitetit, pas daljes në pension të Sir Drummond Bone.

Universiteti ka një sindikatë studentësh për të përfaqësuar interesat e studentëve, të njohur si Sporti i Studentëve në Liverpool.

Universiteti më parë kishte një partneritet strategjik me Laureate International Universities, një kolektiv kolegji fitimprurës, për gradat online të Universitetit të Liverpool. Në 2019 Universiteti njoftoi një partneritet të ri me Kaplan Open Learning për shpërndarjen e diplomave të tyre në internet.

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2009, departamentet e mësimdhënies së Universitetit janë ndarë në tre fakultete: Shkenca dhe Inxhinieria, Shkencat e Shëndetit dhe Jetës, dhe Shkencat Humane dhe Sociale. Secili fakultet drejtohet nga një Pro-Nënkancelar Ekzekutiv, i cili është përgjegjës për të gjitha shkollat ​​në fakultet.


Fakulteti i Shkencave të Shëndetit dhe Jetës

 • Fakulteti i Stomatologjisë
 • Fakulteti i Shkencave të Shëndetit
 • Fakulteti i Shkencave të Jetës
 • Fakulteti i Mjekësisë
 • Fakulteti i Psikologjisë
 • Fakulteti i Shkencave Veterinare

Fakulteti i Shkencave Humane dhe Shkencave Sociale

 • Fakulteti i Arteve
 • Fakulteti i Historive, Gjuhëve dhe Kulturave
 • Fakulteti i Drejtësisë dhe Drejtësia Sociale
 • Fakulteti i Menaxhimit

Fakulteti i Shkencave dhe Inxhinierisë

 • Fakulteti i Inxhinierisë
 • Fakulteti i Shkencave Fizike
 • Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike, Elektronikës dhe Shkencave Kompjuterike
 • Fakulteti i Shkencave të Mjedisit

Profili akademik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja dhe reputacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Guiden Complete University 2013, botuar në "The Independent", Universiteti i Liverpool u rendit i 31-ti nga 124, bazuar në nëntë masa, ndërsa "The Times Good University Guide" 2008 e renditi Liverpoolin në vendin e 34-të nga 113 universitete. Udhëzuesi i universitetit Sunday Times së fundmi e renditi Universitetin e Liverpoolit në vendin e 27-të nga 123. Në vitin 2010, The Sunday Times e ka renditur Universitetin e Liverpoolit në vendin e 29-të nga 122 institucione në të gjithë vendin. Në vitin 2008, Renditjet e Universitetit Botëror THE-QS e vlerësuan Universitetin e Liverpool-it të 99-të më të mirë në botë, dhe 137-të më të mirë në të gjithë botën në vitin 2009. Në vitin 2011, RSK-të e Universitetit Botëror e renditën universitetin në vendin e 123-të, me 14 më shumë. Në Times Good Udhëzuesi Universitar 2013, Universiteti i Liverpool u rendit i 29-ti. Liverpool renditet i 122-ti në botë (dhe i 15-ti në Mbretërinë e Bashkuar) në Renditjen e Universitetit Round 2016.

Raporti Amerikan i Lajmeve dhe Botës 2018 e rendit Liverpoolin në 129-të në botë. Në 2019, ajo u rendit e 178-ta midis universiteteve në të gjithë botën nga Renditja e Institucioneve SCImago.

Korniza e Ekselencës Kërkimore për 2014 ka konfirmuar reputacionin e Universitetit të Liverpool për kërkime të jashtëzakonshme ndërkombëtarisht. Kimi, Shkenca Kompjuterike, Inxhinieri e Përgjithshme, Arkeologji, Bujqësi, Veterinari & Shkencë Ushqimore, Arkitekturë, Mjekësi Klinike dhe Angleze, renditen në 10 të parat në Mbretërinë e Bashkuar për përsosmëri kërkimore të vlerësuar si 4 * (udhëheqëse në botë) ose 3 * ( ndërkombëtarisht i shkëlqyeshëm), dhe gjithashtu performoi veçanërisht mirë për sa i përket ndikimit të kërkimit të tyre. Departamenti i Shkencave Kompjuterike u rendit i 1-rë në Mbretërinë e Bashkuar për kërkime 4 * dhe 3 *, me 97% të kërkimit që vlerësohej si udhëheqës botëror ose i shkëlqyeshëm ndërkombëtarisht - përqindja më e lartë e çdo departamenti të shkencave kompjuterike në MB. Departamenti i Kimisë u rendit gjithashtu i 1-ti në Mbretërinë e Bashkuar me 99% të kërkimit të tij të vlerësuar si 4 * udhëheqës botëror ose 3 * i shkëlqyeshëm ndërkombëtarisht .

Pranimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa i përket pikëve mesatare të hyrjeve në UCAS, Liverpool renditej i 40-ti në Britani në 2014. Universiteti jep oferta të pranimit për 83.1% të aplikantëve të tij, i 7-ti më i larti midis Grupit Russell.

Sipas Udhëzuesit të Universitetit të Mirë të 2017 Times dhe Sunday Times, afërsisht 12% e studentëve të Liverpool vijnë nga shkolla të pavarura. Në vitin akademik 2016-17, universiteti kishte një ndarje vendase prej 72: 3: 25 të MB: BE: studentë jo-BE përkatësisht me një raport femra ndaj burrave prej 55:45.

Universiteti Xi'an Jiaotong-Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampusi i Veriut, Universiteti Xi'an Jiaotong-Liverpool, arkitektët: Perkins+Will

Në vitin 2006, universiteti u bë i pari në Mbretërinë e Bashkuar që themeloi një universitet të pavarur në Kinë, duke e bërë atë universitetin e parë kinez-britanik në botë. Si rezultat i një partneriteti midis Universitetit të Liverpool dhe Universitetit Xi'an Jiaotong, Universiteti Xi'an Jiaotong-Liverpool është universiteti i parë kino-britanik midis universiteteve të drejtuara nga kërkimi, duke eksploruar modele të reja arsimore për Kinën.

Kampusi ndodhet në Parkun Industrial Suzhou në pjesën lindore të Suzhou në provincën e Jiangsu, 90 km në perëndim të Shangait. Isshtë një universitet shkencor dhe inxhinierik me një fokus të dytë në anglisht, i njohur nga Ministria kineze e Arsimit si një institucion arsimor "jo për përfitim". Universiteti ofron programe të gradave universitare në fushat e Shkencës, Inxhinierisë dhe Menaxhimit. Studentët shpërblehen me një diplomë të Universitetit të Liverpool-it, si dhe një diplomë nga XJTLU. Gjuha e mësimdhënies është anglishtja.

Jeta studentore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla universitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vine Court, sallat e 2-ta më të reja të universitetit.

Universiteti ofron një zgjedhje të gjerë të akomodimit që janë në kampus, si dhe fshatra studentorë jashtë kampusit. Si pjesë e një investimi prej 660 milion £ në objektet e kampusit dhe përvojën e studentëve, universiteti ka ndërtuar 3 të reja në sallat e kampusit, ndërsa rinovon akomodimin ekzistues. Akomodimi i ofruar aktualisht nga universiteti për vitin akademik 2019/2020 janë renditur më poshtë:

Në kampus

 • Crown Place
 • Philharmonic Court
 • Vine Court
 • Dover Court
 • Tudor Close
 • Melville Grove


Jashtë kampusit

Fshati Studentor i Greenbank

 • Salla Derby & Rathbone
 • Sallat e Roscoe & Gladstone

Në vitin 2018, Universiteti u përball me kritika të forta nga trupa e studentëve se universiteti siguroi që sallat ishin shumë të shtrenjta, nga fushata Cut the Rent.


Akomodimi privat, Apollo Court, u rendit në vendin e 3-të dhe Myrtle Court u rendit i 4-ti në Mbretërinë e Bashkuar për vlerën e parave në një platformë rishikimi të Universitetit StudentCrowd.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra Sportive e Universitetit të Liverpoolit

Universiteti i Liverpool ka një traditë krenare sportive dhe ka shumë ekipe kryesore në një larmi sportesh. Projekti aktual sportiv vjen nën titullin Sport Liverpool dhe ofron mbi 50 sporte të ndryshme duke filluar nga futbolli, regbi, kriket dhe hokej te të tjerët si surfing në ajër, lacrosse dhe cheerleading.

Shumë nga sportet kanë ekipe meshkuj dhe femra dhe shumica janë të përfshirë në gara në shkallë kombëtare. BUCS është organi që organizon gara universitare kombëtare duke përfshirë 154 institucione në 47 sporte. Shumica e sporteve përfshijnë udhëtime në vende të ndryshme në të gjithë vendin, kryesisht pasditeve të së Mërkurës.

Dy gara të tjera të shquara janë Kampionati Christie [65] dhe Kupa Varsity. Christie Cup është një konkurs ndër-universitar midis Liverpool, Leeds dhe Manchester. Kupa Varsity është një ngjarje popullore "derbi" midis Liverpool University John Moores University dhe University of Liverpool.

Alumni të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helen Marnie
Barham Salih. kryeministri iIraqi Kurdistan
Tung Chee Hwa
 • Clive Barker, fantasy and horror fiction writer and film director
 • Wade Barrett, professional wrestler
 • Hossein Bashiriyeh, Iranian professor of political science
 • Stephen Bayley
 • Dr Jaclyn Bell, Senior Teaching Fellow at Imperial College and Trainee Astronaut
 • Torben Betts, playwright
 • Roger Bolton, broadcaster and television producer
 • George Henry Bolsover Director, School of Slavonic and East European Studies, London, 1947–76
 • John Brophy, soldier and author
 • Dariush Borbor, Iranian architect, urban planner, civic designer, writer
 • Paula Byrne, biographer
 • Mary Cannell, educator, historian and biographer
 • Ong Teng Cheong, 5th President of Singapore
 • Philip Clarke, CEO Tesco PLC
 • Steve Coppell, footballer and manager
 • Alexander Critchley, M.P. for Liverpool Edge Hill 1893–1943.
 • Frances Crook
 • Victoria Derbyshire
 • Frank Duckworth, statistician, developed the Duckworth–Lewis method
 • Carol Ann Duffy, Poet Laureate
 • Colum Eastwood, Northern Irish politician and SDLP leader
 • Steve Firth, musician
 • Maxwell Fry, modernist architect
 • Ernest Gibbins, dipterist
 • Simon Gilbert (journalist), journalist and author
 • Rob Grant
 • Nick Grimshaw
 • Brian Hall, footballer
 • Rose Heilbron, barrister and judge
 • William Holford, Baron Holford, architect and town planner
 • John Holt, physicist
 • Barry Horne, journalist and pundit
 • Beverley Hughes MP PC
 • Dr Robert Roland Hughes, pioneer in Neuroscience and Electroencephalography
 • Irshad Hussain, Chemist and Materials scientist
 • Frank Irving, aeronautical engineer, glider pilot and author
 • Sir Dawda Kairaba Jawara, first President and Prime Minister of The Gambia
 • Rory Jennings, actor
 • Sanjay Jha, Co-CEO Motorola, Inc. and CEO of Motorola's Mobile Devices business
 • Syed Kamall
 • Alfredo Kanthack FRCP FRCS, pathologist
 • Brian Keaney, children's author
 • Sir Frank Kermode, literary critic
 • Sir Ian Kershaw, historian
 • Peter Kilfoyle
 • Robert Legget, civil engineer, historian, and non-fiction writer
 • Sir Leigh Lewis, permanent secretary
 • Dr Ann Limb CBE DL first woman Chair of The Scouts
 • William Lindesay OBE, English conservationist
 • Oliver W F Lodge
 • Chris Lowe, musician
 • Diarmaid MacCulloch, historian
 • Alden McLaughlin, Premier of the Cayman Islands
 • Rex Makin, solicitor and philanthropist
 • Helen Marnie, member of the band Ladytron
 • Anna Maxwell Martin
 • Rod I. McAllister, architect
 • Tony McNulty, Labour Minister
 • Brian Millard, leader of Stockport Metropolitan Borough Council from 2005 to 2007
 • Ben Mosley, expressive artist
 • Margaret Murphy, crime writer
 • Doug Naylor, co-creator of Red Dwarf
 • Sir John Neale, historian of Tudor England
 • Ernest Newman, music critic and biographer of Wagner
 • Lord Nicholls, retired Law Lord
 • Charlotte Nichols, Labour MP for Warrington North 2019–
 • Paddy Nixon, Vice-Chancellor & President of the University of Canberra
 • Gordon Oakes
 • Stel Pavlou, author and screenwriter
 • David Andrew Phoenix OBE, biochemist
 • Dee Plume and Sue Denim, musicians from the band Robots in Disguise
 • Ceri Powell, geologist and senior Royal Dutch Shell executive
 • John Preston (1950-2017), music industry executive[66]
 • James Quincey, CEO The Coca-Cola Company
 • Phil Redmond, television producer
 • Sir Leonard Redshaw, shipbuilder
 • Gordon Jackson Rees, paediatric anaesthesiologist
 • Wolfgang Rindler, physicist
 • Dame Stella Rimington, Director-General of MI5
 • Roy Roberts, renowned actor and former oil tycoon
 • Winifred Robinson, broadcaster
 • Michael Rosen, children's writer
 • Patricia Routledge, actress
 • Ben Russell, entrepreneur, singer songwriter, model
 • Barham Ahmad Salih, 8th President of Iraq
 • Amha Selassie of Ethiopia
 • Sir Robin Saxby, former chairman of ARM Holdings
 • Maeve Sherlock OBE
 • Margaret Simey, social and political campaigner
 • F.E. Smith, 1st Earl of Birkenhead
 • Martin Smith, vehicle designer
 • Jon Snow, Channel 4 television news presenter
 • Edward Snowden, system administrator and counterintelligence trainer
 • Olaf Stapledon, novelist and philosopher
 • Sir James Stirling, architect
 • Lytton Strachey, biographer and essayist
 • Edward Stringer, Deputy Chief Defence, Royal Air Force
 • Matt Taylor, project scientist for the Rosetta mission.
 • Sir Michael Thompson, academic
 • Tung Chee-hwa, first chief executive of the Hong Kong Special Administrative Region
 • Emma Jane Unsworth, writer
 • Steve Voake, children's author
 • Lee Bee Wah, politician
 • Baroness Walmsley, politician
 • Helen Walsh, novelist
 • Sid Watkins, former Formula 1 chief medical officer
 • Emma Watkinson, entrepreneur
 • Sir David Weatherall, Regius Professor of Medicine, 1992–2000
 • Laurence Westgaph, social historian and activist
 • Geraint Williams, Actor, Singer and Drummer
 • Jim Woodcock, professor of software engineering
 • Verna Wright, evangelist, physician and research scientist
 • Warrington Yorke, Professor of Tropical Medicine, University of Liverpool

Fituesit e Çmimit Nobel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charles Scott Sherrington
Charles Glover Barkla

Kanë qenë dhjetë Laureatë të Çmimit Nobel që kanë qenë të vendosur në Universitet gjatë një pike të rëndësishme në karrierën e tyre.

 • Sir Ronald Ross (dha Çmimin Nobel në Mjekësi në 1902) për punën e tij me malarjen.
 • Charles Barkla (dha Çmimin Nobel në Fizikë në 1917) për zbulimin e vetive elektromagnetike të rrezeve X.
 • Sir Charles Sherrington (dha çmimin Nobel në Fiziologji / Mjekësi në 1932) për hulumtimin e tij në neuronet.
 • Sir James Chadwick (dha Çmimin Nobel në Fizikë në 1935) për zbulimin e neutroneve.
 • Sir Robert Robinson (dha Çmimin Nobel në Kimi në 1947) për kërkimet e tij në antocianina dhe alkaloide.
 • Har Gobind Khorana (dha Çmimin Nobel në Fiziologji / Mjekësi në 1968) për punën e tij në interpretimin e kodit gjenetik dhe funksionin e tij në sintezën e proteinave.
 • Rodney Porter (dhënë Çmimin Nobel në Fiziologji / Mjekësi në 1972) për zbulimin e tij të strukturës së antitrupave.
 • Ronald Coase (dhënë Çmimin Nobel në Ekonomi në 1991) për zbulimin e tij dhe sqarimin e rëndësisë së kostove të transaksionit dhe të drejtave të pronës për strukturën institucionale dhe funksionimin e ekonomisë.
 • Joseph Rotblat (dha Çmimin Nobel për Paqë në 1995) për përpjekjet e tij me çarmatimin bërthamor.
 • Martin Lewis Perl (dha Çmimin Nobel në Fizikë në 1995) për zbulimin e tij të tau lepton.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 • Liverpool Knowledge Quarter
 • Liverpool School of Tropical Medicine
 • Royal Liverpool University Hospital
 • Liverpool University School of Architecture
 • List of modern universities in Europe (1801–1945)
 • Cayman Islands Law School
 • Liverpool Life Sciences UTC

Shenime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. New UCAS Tariff system from 2016

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

University of Liverpool Condor Project. Liverpool University. Retrieved on 14 September 2011. Archived 10 February 2010 at the Wayback Machine

University of Liverpool case study with Data Synergy PowerMAN software. Datasynergy.co.uk. Retrieved on 14 September 2011.

"University of Liverpool". Archived from the original on 16 May 2013.

"University of Liverpool Online Programs (in partnership with Laureate Online Education)". www.laureate.net. Retrieved 29 September 2016.

"About the University". Liverpool University. Retrieved 25 September 2009.

"University League Table 2021". The Complete University Guide. 1 June 2020.

"University league tables 2021". The Guardian. 5 September 2020.

"The Times and Sunday Times University Good University Guide 2020". Times Newspapers.

"Academic Ranking of World Universities 2020". Shanghai Ranking Consultancy.

"CWTS Leiden Ranking 2020 - PP top 10%". CWTS Leiden Ranking 2020.

"QS World University Rankings 2021". Quacquarelli Symonds Ltd.

"World University Rankings 2021". Times Higher Education.

"Teaching Excellence Framework outcomes". Higher Education Funding Council for England.

The Independent newspaper, 24 April 2008

The Times: http://extras.timesonline.co.uk/gug/gooduniversityguide.php

The Times: http://extras.timesonline.co.uk/stug/universityguide.php. 23 May 2008

"topuniversities.com". Archived from the original on 27 December 2012.

"Round University Rankings 2016". RUR Rankings Agency. Retrieved 22 September 2016.

"U.S. News and World Report Best Global Universities Rankings 2018". U.S. News and World Report.

"SCImago Institutions Rankings - Higher Education - All Regions and Countries - 2019 - Overall Rank". www.scimagoir.com.

"Liverpool research ranked in UK top 10". Retrieved 25 December 2014.

"REF 2014 Computer Science". Retrieved 25 December 2014.

"REF 2014 University of Liverpool Chemistry REF results 2014- Chemistry - University of Liverpool". Retrieved 31 May 2015.

"End of Cycle 2017 Data Resources DR4_001_03 Applications by provider". UCAS.com. UCAS. 2017. Retrieved 25 January 2018.

"Sex, area background and ethnic group: L41 The University of Liverpool". UCAS.com. UCAS. 2017. Retrieved 25 January 2018.

"End of Cycle 2017 Data Resources DR4_001_02 Main scheme acceptances by provider". UCAS.com. UCAS. 2017. Retrieved 25 January 2018.

"Top UK University League Table and Rankings". Complete University Guide.

"University League Table 2017". Complete University Guide. Retrieved 15 June 2016.

"Which elite universities have the highest offer rates". The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Retrieved 21 October 2016.

"The Times and Sunday Times Good University Guide 2017". The Good University Guide. London, England. Retrieved 16 August 2016.(subscription required)

"Where do HE students study?". hesa.ac.uk. Higher Education Statistics Authority. Retrieved 9 February 2018.

"LING JUNHUI in China Today No.9 September 2011, saved on Nov.9, 2013". News.xjtlu.edu.cn. 28 October 2011. Archived from the original on 9 November 2013.

"Campus development". Retrieved 31 May 2015.

"CUT THE RENT: STUDENTS SAY 'NO' TO THE RISING COST OF HALLS". The Sphinx. 24 October 2018. Retrieved 7 November 2019.

"Best Value for Money UK Student Accommodation (2019) | StudentCrowd". www.studentcrowd.com. Retrieved 17 April 2020.

The Christie Championships – SPORT Archived 3 October 2008 at the Wayback Machine. University of Liverpool. Retrieved on 14 September 2011.

Denselow, Robin (1 December 2017). "John Preston obituary". The Guardian. Retrieved 4 December 2017.

Lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rigg, J. Anthony (1968) "Një histori krahasuese e bibliotekave të Universiteteve të Mançesterit dhe Liverpool deri më 1903", në: Saunders, W. L., ed. Studime të Bibliotekës Universitare dhe Kërkimore: disa kontribute nga Shkolla pas-universitare e Bibliotekës dhe Shkencës së Informacionit të Universitetit të Sheffield. Oxford: Pergamon Press, 1968

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura UnivLiverpoolHistory
 2. ^ a b http://www.legislation.gov.uk/ukla/2004/4 University of Manchester Act 2004. legislation.gov.uk (4 July 2011). Retrieved on 14 September 2011. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "opsi.gov.uk" defined multiple times with different content
 3. ^ a b "Financial Statements for the Year to 31 July 2019" (PDF). University of Liverpool. fq. 20. Marrë më 4 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "University Regalia" (PDF). liv.ac.uk. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 tetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 6. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 7. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 8. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 9. ^ a b "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 10. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 11. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 12. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 13. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.
 14. ^ "University of Liverpool". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-09.