Universiteti i Lublanës

Coordinates: 46°02′56″N 14°30′14″E / 46.04889°N 14.50389°E / 46.04889; 14.50389
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
University of Ljubljana
Univerza v Ljubljani
Latin: Universitas Labacensis
LlojiPublik
Themelimi1919
KancelariIgor Papič
Studentë42,922[1]
Undergraduates54,000[2]
Pasdiplomike7,000[2]
Location,
Faqja zyrtarewww.uni-lj.si

Universiteti i Lublanës (sllovenisht: Univerza v Ljubljani [uniʋɛ́ːrza w ljubljàːni], acronym: [UL] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), Latin: Universitas Labacensis) është universiteti më i vjetër, më i madhi dhe në nivelin ndërkombëtar[3] universiteti i dytë në Slloveni, duke qenë në mesin e 800 universiteteve më të mira botërore, por sipas ARWU ai renditet i pari.[4][5] Me mbi 63,000 studentë të regjistruar në studime të rregullta dhe studentëve të diplomuar, ai është njëri ndër universitetet më të mëdha në Evropë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse disa akademi (sidomos të filozofisë dhe të teologjisë) janë themeluar si institucione Jesuite të arsimit të lartë në atë që tani është Sllovenia në fillim të shekullit të shtatëmbëdhjetë, universiteti i parë u themelua në vitin 1810 nën administratën perandorake franceze të Écoles centrales të Krahinave Ilire. Ky universitet u shpërbë në vitin 1813, kur Austria rimorri kontrollin territorial.

Ndërtesa e administratës universitare në vitin 1929
Ndërtesa Administrative e Universitetit në Sheshin e Kongresit V (qershor 2015)

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet dhe akademitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia e Muzikës

Në vitin 2010 universiteti kishte 23 fakultete dhe tri akademi, të vendosur në të gjithë zonën urbane të Lublanës:[6]

 • Akademia e Teatrit, Radios, Filmit dhe Televizionit
 • Akademia e Arteve të Bukura dhe Dizajnit
 • Akademia e Muzikës
 • Fakulteti i Administratës
 • Fakulteti i Arkitekturës
 • Fakulteti i Arteve
 • Fakulteti Bioteknik
 • Fakultetin i Kimisë dhe Teknologjisë Kimike
 • Fakulteti i Ndërtimtarisë dhe Gjeodezisë
 • Fakulteti i Kompjuteristikës dhe Informatikës
 • Fakulteti i Ekonomisë
 • Fakulteti i Edukimit
 • Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike
 • Fakulteti i Drejtësisë
 • Fakulteti i Studimeve Detare dhe Transportit
 • Fakulteti i Matematikës dhe Fizikës
 • Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike
 • Fakulteti i Mjekësisë
 • Fakulteti i Shkencave Natyrore dhe Inxhinierike
 • Fakulteti i Farmacisë
 • Fakulteti i Shkencave Sociale
 • Fakulteti i Punës Sociale
 • Fakulteti i Sportit
 • Fakultetin i Teologjisë 
 • Fakulteti i Veterinarisë
 • Fakulteti i Shkencave Shëndetësore

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.uni-lj.si/o_univerzi_v_ljubljani/univerza_v_stevilkah/
 2. ^ a b "The University inu Figures". University of Ljubljana. 22 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2017. Marrë më 29 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "STA: Univerzi v Mariboru in Ljubljani po Timesovi lestvici med 800 najboljšimi na svetu". www.sta.si. Marrë më 2016-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Statistics (by Country) of Academic Ranking of World Universities | ARWU | First World University Ranking | Shanghai Ranking". ARWU. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 2 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "University of Ljubljana once again on Shanghai and Webometrics ranking lists". Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2014. Marrë më 29 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Faculties". University of Ljubljana. 15 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2010. Marrë më 29 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

46°02′56″N 14°30′14″E / 46.04889°N 14.50389°E / 46.04889; 14.50389