Universiteti i Shën Andreut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti i Shën Andreut
Stema e Universitetit

Latin: Universitas Sancti Andreae apud Scotos
Slogani:ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ
Themeluar:1413
Tipi:Universitet publik
Stafi:2485 (2014-15)[1]
Studentë:10,660 (2014-15)
Kampusi:Shën Andre, Skoci
Website:www.st-andrews.ac.uk

Universiteti i Shën Andreut (en: University of St Andrews) është një universitet kërkimor publik në qytetin e Shën Andreut, në qarkun Fife, Skoci.  Ai cilësohet si një Universitet e Moçëm, pasi është insitucioni më i vjetër i arsimit të lartë në Skoci dhe i treti më i vjetër në botën anglofone (pas Oksfordit dhe Kembrixhit). Universiteti i Shën Andreut u themelua diku mes viteve 1410 dhe 1413, kur Papa Benedikti XIII lëshoi një urdhër papnor, që i jepte klerikëve Augustinian të drejtën për të themeluar një institucion arsimor.

Pamje nga Universiteti i Shën Andreut

Universiteti është i përbërë nga një disa institucione të vartësisë, ku vlen të përmendim tre kolegje (Kolegji i Bashkuar, Kolegji i Shën Marisë, dhe Kolegji i Shën Leonardit) dhe 18 shkolla, të organizuara në katër Fakultete.[2]  Viti akademik është i ndarë në dy semestra, të njohur si "Martinmas" dhe "Candlemas".  Gjatë sezonit shkollor, studentët dhe stafi i Universitetit përbëjnë mbi një të tretën e popullsisë së qytetit të Shën Andreut.[3]  Ndonëse, relativisht i vogël në numër, trupi studentor përfaqson mbi 120 nacionaliteteve, nga ku mbi 45% vijnë nga vende jashtë Britanisë.[4]  Studentët e Universitetit janë të njohur për ruajtjen e traditave të lashta të Universitetit, ku mund të përmendet  aktivitete si "Raisin Weekend" dhe "May Dip", apo veshja e një kostumi akademik të veçant.[5]

Gjatë viteve Universiteti ka nxjerrë matematikanë të shquar, shkencëtarë, teologë, filozofë dhe politikanë të rëndësishëm, nga të cilët mund të përmendim ish-Ministrin e Parë të Skocisë, Alex Salmond; Sekretari e Shtetit Britanik për Mbrojtjen, Michael Fallon; apo çiftin princëror Uilliam dhe Katherinë, Duka dhe Dukesha e Kembrixhit. Gjashtë fitues të çmimit Nobel janë në mesin e alumnave Universitetit të Shën Andreut.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Reports and Financial Statements of the University Court for the year to 31 July 2015" (PDF). University of St Andrews. f. 31. Marrë më 26 dhjetor 2014.
  2. ^ "University of St Andrews: Governance". University of St Andrews. Marrë më 10 gusht 2014.
  3. ^ "The University today". Marrë më 3 janar 2013.
  4. ^ "International". Marrë më 12 gusht 2014.
  5. ^ "The low-down on our traditions". Marrë më 3 janar 2013.