Universiteti i Shkencës së Informacionit dhe Teknologjisë "Shën Apostull Pauli"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Shkencës së Informacionit dhe Teknologjisë "Shën Apostulli Paul"
Универзитет за информатички науки и технологии "Св. Апостол Павле"
LlojiPublic
Themelimi2009
RektoriNinoslav Marina, PhD
Studentë~450
Location,
KampusiUrban
AffiliationsEUA
Faqja zyrtarehttp://www.uist.edu.mk

Universiteti i Shkencës së Informacionit dhe Teknologjisë "Shën Apostulli Paul" , (maqedonisht: Универзитет за информатички науки и технологии "Св. Апостол Павле", Univerzitet za informatički nauki i tehnologii "Sv. Apostol Pavle") është universitet shtetëror i vendosur në Ohër, Republika e Maqedonisë.

Ky universitet u themelua nga parlamenti i Republikës së Maqedonisë në vitin 2008.[1] Në vitin 2010, studentët e krijuan superkompjuterin e parë në Republikën e Maqedonisë.[2]

Shpërndarjet ndërkombëtare të universitetit rezultuan në pasjen e studentëve multinacional nga më shumë se 40 vende nga mbarë bota. Më shumë se 450 studentë lokal dhe të huaj studiojnë në këtë universitet. Ai ka akreditim për 15 programe bachelor dhe master në anglisht. Sipas Vlerësimit Botëror për Universitete për vitin 2013/2014, Universiteti "Shën Apostulli Paul" u rëndit i katërti në Maqedoni nga 20 universitete.[3]

Ky universitet përbëhet nga 5 fakutete:

 • Fakulteti i Rrjeve Komunikuese dhe Sigurisë
 • Fakulteti i Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë
 • Fakulteti i Sistemeve Informuese, Vizualizimit, Multimedias dhe Animacionit
 • Fakulteti i Teknologjisë së Informacionit të Aplikuar, Inteligjencës së Makinës dhe Robotikës
 • Fakulteti i Informacionit dhe Shkencës Komunikuese

Ky universitet ka bashkëpunim ndërkombëtar dhe memorandum bilateral me disa universitete:

 • Oakland University, Rochester, Michigan, USA
 • Istanbul Universitsi, Istanbul, Turkey,
 • Cumhuriyet Universiti, Sivas, Turkey
 • Technical University of Cluj-Napoca, Cluj-Napoca, Romania
 • Universitatea de Vest din Timişoara, Timişoara, Romania,
 • Elizade University, Ondo, Nigeria
 • Kütahya Dumlupınar University, Kütahya, Turkey.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Act on Establishment'" (PDF). http://www.slvesnik.com.mk/. Marrë më 2015-02-24. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Supercomputer at UIST". http://it.com.mk/. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2015. Marrë më 2015-02-24. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "University ranking in Republic of Macedonia'". http://www.mon.gov.mk/. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016. Marrë më 2015-02-24. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]