Universiteti i Zenicës

Coordinates: 44°11′57″N 17°54′07″E / 44.19917°N 17.90194°E / 44.19917; 17.90194
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ceremonia e diplomimit të Universitetit Zenica (Tetor 2013)

Universiteti i Zenicës (Bosnje: Univerzitet u Zenici) është një universiteti publik i cili ndodhet në qytetin Zenica, Bosnje dhe Hercegovina. Universiteti u themelua në vitin 2000, kur fakultetet të cilat gjendeshin në Zenicë vendosën të ndaheshin nga Universiteti i Sarajevës.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sholla e Lartë/Kolegji i Metalurgjisë është themeluar në vitin 1950 dhe më vonë u transformua në Fakultetin e Metalurgjisë në vitin 1961 si një fakultet jashtë Universitetit të Sarajevës. Nga atëher janë krijuar edhe shumë fakultetete të tjera dhe gjithashtu është rritur numri i studentëve, deri sa nga ana e Kuvendit Kantonal të Kantonit Zenica-Doboj, në vitin 2000, u themelua një Universitet i pavarur . Universiteti është anëtar i Rrjetit të Universiteteve të Ballkanit.

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fakulteti i Metalurgjisë dhe Shkencave Materiale[1]
 • Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike[2]
 • Fakulteti i Filozofisë[3]
 • Fakulteti i Ekonomisë[4]
 • Fakulteti Juridik[5]
 • Fakulteti i Shëndetësisë[6]
 • Fakulteti i Pedagogjisë Islame[7]
 • Fakulteti Politeknikë[8]

Promovimi i të diplomuarve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonia e promovimit të të diplomuarve nga Universiteti i Zenicës në Arenën e Zenicës në tetor të vitit 2013.

Universiteti organizon ceremoninë e promovimit vjetor për të gjithë studentët e diplomuar nga dy programet e studimit (BA dhe MA). Ceremonia mbahet çdo tetor në Arenën e Zenicës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Naslovnica". Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2017. Marrë më 10 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Mašinski fakultet u Zenici". Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2018. Marrë më 10 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ekonomski fakultet Zenica". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Pravni fakultet - Univerzitet u Zenici". Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Zdravstveni fakultet Zenica". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2015. Marrë më 10 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Index - ISLAMSKI PEDAGO?KI FAKULTET". 28 janar 2014. Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Politehnički fakultet Univerziteta u Zenici". Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°11'57"N 17°54'07"E / 44.19917°N 17.90194°D / 44.19917; 17.9019444°11′57″N 17°54′07″E / 44.19917°N 17.90194°E / 44.19917; 17.90194