Uragani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Uragani (angl: Hurricane) është një erë shumë e fuqishme dhe e shpejtë, që shoqërohet me reshje të shumta dhe shkakton katastrofa natyrore.

Uragani Katrina

Uraganët[redakto | redakto tekstin burimor]

Nr. Emri Dëm në EURO Data Vendi Vdekje Shpetësia
1. Katrina 125 Miliard . 23 Gusht 2005 New Orleans 2365 280 km/h
2. Rita .. 8 Miliard 18 Shtator 2005 Yukatan & Texas . 119 280 km/h
3. Wilma Nuk Dihet .. 15 Tetor 2005 Costa Rica & Jamaika ... 11 280 km/h
4. Stan Nuk Dihët .... 1 Tetor 2005 Meksiko 1153 130 km/h