Urani (element kimik)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Urani

Uraniumi është element kimik me simbolin U dhe ka numrin atomik 92.Uraniumi ka 92 protone dhe 92 elektrone.Isotopet e Uraniumit janë disi radioaktive.Isotopi me i gjendur ne natyre është Uranium-238(i cili ka 146 neutrone),ndërsa Uranium-235(i cili ka 143 neutrone) është me i rralli ne natyre për tu gjendur nga keto isotope.Uraniumi ka peshen me te rende atomike pas Plutonit ne elementet e gjetura ne toke.Uraniumi dekompozon ngadale duke cliruar grimca Alpha.Jetegjatesia e Uranium-238 është 4.47 miliard vite dhe ajo e Uranium-235 është 704 milione vite.Uranium-235 konsiderohet si i vetmi isotop qe ka aftesine për reaksione zinxhirë ne menyre natyrale e si rrjedhoje clirone një sasi energjie te konsiderueshme.

Kombinimet kimike[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]