Urgell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Urgell
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Bandera d'Urgell.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Tàrrega
Komuna më e madhe Tàrrega
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 586.2 km2
Popullsia 31026 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Urgell është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 31026 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 586.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agramunt, Anglesola, Belianes, Bellpuig, Castellserà, Ciutadilla, La Fuliola, Guimerà, Maldà, Nalec, Els Omells de na Gaia, Ossó de Sió, Preixana, Puigverd d'Agramunt, Sant Martí de Riucorb, Tornabous, Tàrrega, Vallbona de les Monges, Verdú, Vilagrassa

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Urgell – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale